Header Adresa

Školy dostanou metodiku dietního stravování a nutričního terapeuta


Česká asociace sester (ČAS) bude metodicky zajišťovat možný dietní systém školního stravování, který začíná podle nové vyhlášky ministerstva školství nabíhat od letošního 1. února. Vyplývá to z dopisu Onřeje Andryse, náměstka České školní inspekce, který poslal ředitelům školních zařízení a vedoucím jídelen. 
Zjednodušeně řečeno, nyní se nebudou moci školy vymlouvat, že nevědí, jak se bezlepkově vaří nebo zajišťuje strava pro celiatiky. Stále ale neplatí povinnost školy bezlepkářům jídlo zajistit. 
Původně měla vyhláška platit od ledna. I tak ale metodiku řeší ministerstvo až následně, takže než se systém rozjede, uplyne řada měsíců. 
Sekce výživy a nutriční péče ČAS vypracuje metodický postup pro jídelny a dále zajistí garanci nutričního terapeuta pro vytváření systému dietního stravování. Informace školy a školní jídelny dostanou jednak ve formě tohoto metodického postupu, jednak prostřednictvím školení, která se budou konat po regionech. Školení by se měla pořádat od letošního dubna. 
Školy, které již dietní stravování zajišťují, tak mohou dělat jako dosud s tím, že mají povinnost doplnit potřebné náležitosti systému dietního stravování do začátku školního roku 2015/2016. Právě do 1. září by podle školní inspekce měl být vyladěn celý systém dietního stravování ve školách a školkách.

Datum přidání: 2015-03-30

stahuj

Copyright © 2024, aTre v.o.s. Všechna práva vyhrazena.