Header Adresa

Schválena novela zákona o pedagogických pracovnících poslaneckou sněmovnou


Poslanecká sněmovna ve 3. čtení schválila vládní novelu zákona o pedagogických pracovnících, díky které se odvrátila hrozba personální krize na školách po celé České republice.    

"Jsem rád, že návrh novely poslaneckou sněmovnou prošel. Pokud by se tak nestalo, v některých regionech by mohlo dojít v lednu příštího roku ke kolapsu školství. Zároveň jsem rád za tak masivní podporu napříč politickým spektrem," prohlásil ministr Marcel Chládek. Podle únorového šetření MŠMT je v České republice přes 17 tisíc nekvalifikovaných učitelů, z nichž by mnohým od 1. ledna 2015 hrozil odchod ze školy.

Novela zákona o pedagogických pracovnících, kterou předložil vládě ministr Chládek, přináší výjimku pro nekvalifikované učitele nad 55 let s minimálně 20letou praxí na příslušném typu školy, dále pro rodilé mluvčí, kteří v ČR vyučují cizí jazyk, a pro nekvalifikované učitele odborných předmětů, kteří mohou dále učit na zkrácený – nejvýše poloviční úvazek. Novela tak umožní zaměstnávat odborníky z praxe, aktivní umělce a trenéry, kteří by jinak nesplňovali podmínky odborné kvalifikace. V případě, že ředitel školy prokazatelně nebude moci zajistit výuku kvalifikovaným pedagogickým pracovníkem, bude podle zákona možné na přechodnou (nezbytně nutnou) dobu zaměstnat i učitele bez kvalifikace.

Letos na jaře se ministr Chládek sešel se zástupci pedagogických fakult a dohodl s nimi navýšení počtu kurzů pro nekvalifikované pedagogy stejně jako zvýšení počtu míst v těchto pedagogických programech, a to především v místech s největším počtem nekvalifikovaných pedagogů. Významnou roli zde hraje i Národní institut pro další vzdělávání, který učitelům nabízí řadu možností, jak si doplnit potřebné vzdělání.

Novela zákona o pedagogických pracovnících nyní zamíří ke schválení do Senátu a pak k podpisu prezidenta republiky.

Datum přidání: 2014-08-01

stahuj

Copyright © 2024, aTre v.o.s. Všechna práva vyhrazena.