Header Adresa

Ministr uvažuje o další výjimce pro kantory bez potřebného vzdělání


Přestože tisíce nekvalifikovaných učitelů už dostaly ze zákona ultimátum, buď si doplnit vzdělání, anebo do konce roku skončit, ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) chce ještě prověřit, zda by požadavky nemohly způsobit v regionálním školství zmatky a problémy.

Se školskými odbory se v úterý dohodl, že v příštích dvou týdnech vypracuje ministerstvo studii, která počty nekvalifikovaných učitelů zmapuje. Na základě šetření pak ministerstvo případně rozhodne o dalším ústupku vůči nekvalifikovaným učitelům.

V mateřských, základních a středních školách je celkem 127 196 pedagogů, z toho podle ministerstva je 13 386 nekvalifikovaných. Zákon, který nařizuje pedagogickým pracovníkům na různých stupních různé vzdělání, platí už od roku 2004, ale v účinnost vešel až nyní.

„Šetření provedeme, abychom měli přesné údaje, kolika lidí se to týká, zda se to týká více lidí v základním školství, ve středním, anebo spíše mistrů. Na základě toho bude celý problém řešit pracovní skupina, kde budou zástupci
ministerstva školství, školských odborů a zaměstnavatelů,“ vysvětlil Chládek.

Jedním z řešení by podle ministra mohlo být určení přechodného období, aby se školy mohly s problémem nekvalifikovaných pedagogických pracovníků vyrovnat. 
„Byl bych rád, kdyby z toho nevyplynulo, že učitel nemusí mít vysokoškolské vzdělání a že bychom nějakým způsobem ustupovali z požadavku na kvalifikaci pedagogů. Osobně se domnívám, že se to bude týkat pouze omezených lokalit a určitých škol,“ uvedl Chládek.


Zdroj: Novinky.cz

Datum přidání: 2014-02-12

stahuj

Copyright © 2024, aTre v.o.s. Všechna práva vyhrazena.