Header Adresa

Výjimečné odměny státních zaměstnanců nemohou být tajné


Příjmy vysokých státních zaměstnanců už nejsou žádným tajemstvím, přelomový rozsudek středočeského krajského soudu ale prolomil i další tabu. I radnice malých obcí by podle něj měly zveřejňovat výjimečné odměny svých řadových zaměstnanců – řidičů, uklízeček nebo třeba učitelek v mateřských školách.

Muže z malé středočeské obce Psáry zajímalo, jak radnice rozdělila mimořádnou finanční odměnu 50 000 učitelkám místní mateřské školy, které pomáhaly se stěhováním nábytku do nové budovy. S žádostí na základě zákona o svobodném přístupu k informacím ale narazil.

Rada obce se rozhodla informace o konkrétní výši odměn nezveřejnit. Důvodem měla být důvěrnost informací o příjmu, protože údaje o platu či odměně podle radních představují osobní data, která je třeba uchovávat v tajnosti. A krajský soud dal radnici za pravdu.

S takovým výsledkem se ale žadatel nespokojil a podal kasační stížnost. U Nejvyššího správního soudu v Brně uspěl a dosáhl zrušení původního rozsudku. Následovalo pak druhé kolo rozhodování opět v režii krajského soudu. Ten nakonec záležitost přehodnotili a radním nařídil odměny zveřejnit.

„Soud vydal klíčový a v něčem i přelomový rozsudek, který dále posouvá hledání hranice, kdy nestojí za to otravovat obyčejné zaměstnance veřejné správy poskytnutím detailních informací o jejich platu nebo odměnách,“ uvedlo k případu občanské sdružení Otevřená společnost.

Neziskovka se prostřednictvím webu Otevřete.cz podporuje občany i úřady při uplatňování zákona o svobodném přístupu k informacím a zabývá se otevřeností veřejné správy.

Podle rozhodnutí středočeského soudu lze v případě mimořádných odměn uplatnit právo na informace prakticky vždy, a to bez ohledu na postavení zaměstnanců.

Určitá výjimka by mohla nastat, pokud by se jednalo o zcela malé částky, upozornila soudkyně.

Rozsudek zdůrazňuje, že pravidelný plat státních zaměstnanců může být tajný, pokud se však jedná o zvláštní a mimořádné odměny, může občan o jejich zveřejnění požádat.


Zdroj: Lidovky.cz

Datum přidání: 2012-08-08

stahuj

Copyright © 2024, aTre v.o.s. Všechna práva vyhrazena.