Header Adresa

Ve školách přibývá asistentů pedagoga, MŠMT chystá změnu jejich financování


Asistentů pedagoga ve školách přibývá. K 1. lednu 2022 jich ve školských zařízeních působilo 17.545, tedy asi o 31 procent víc než v roce 2019. Tři čtvrtiny těchto pracovníků působí v základních školách. Vyplývá to ze statistik, které na konferenci v Praze představil ředitel odboru základního vzdělávání na ministerstvu školství Michal Černý. Resort podle něj nyní připravuje změnu ve financování asistentů, která by v případě schválení mohla platit od ledna 2024. 
Podle vyhlášky o společném vzdělávání znevýhodněných a nadaných s ostatními ve školách má asistent pedagoga podporovat učitele při výuce a zároveň vést žáky k samostatnosti a zapojení do činnosti. Asistent by měl pracovat s žáky podle potřeby a pokynů pedagoga, kterému pomáhá. 
Množství asistentů se podle Černého od roku 2019 zvýšilo z 12.032 na letošních 17.545. Nejvíc je jich v základních školách. Zatímco v roce 2019 v nich působilo 9.248 asistentů, letos k 1. lednu 13.142. V mateřských školách pracuje asi pětina celkového množství těchto pracovníků. Nejméně asistentů je ve středních školách. Letos jich tam MŠMT evidovalo 522, na začátku roku 2019 to bylo asi o sto lidí méně.
Ministerstvo nyní chystá úpravu financování asistentů, kterou chce podle Černého docílit stabilizace jejich počtu do budoucna. "Naší snahou je, aby nedošlo ke snížení, ani k razantnímu navýšení (počtu asistentů pedagoga ve školách), protože počet asistentů roste, aniž by každý rok stejně výrazně rostl počet znevýhodněných dětí ve školách," řekl.

Zdroj: ceskenoviny.cz

Datum přidání: 2022-10-31

stahuj

Copyright © 2024, aTre v.o.s. Všechna práva vyhrazena.