Header Adresa

Zátah na nekvalifikované učitele: VŠ čekají nával, Chládek povolil pár výjimek


Výjimku z požadavků na kvalifikaci budou mít učitelé starší 55 let s více než dvacetiletou praxí, rodilí mluvčí a učitelé odborných předmětů s maximálně polovičním úvazkem. Po jednání s děkany pedagogických fakult a školskými odbory to dnes na tiskové konferenci oznámil ministr školství Marcel Chládek (ČSSD).
 
Fakulty vypíšou mimořádné studijní programy, aby si ostatní učitelé bez kvalifikace mohli začít doplňovat pedagogické vzdělání ještě letos. Učitelů bez kvalifikace je 17.000 z celkem asi 130.000 pedagogů. Část jich už ale studuje či plánuje studium zahájit. Podle zákona by ale stejně ke konci roku muselo kvůli nedostatečné kvalifikaci odejít ze školství 7000 vyučujících.

"Já to považuji za velmi vážný problém, protože tito učitelé již deset let vědí, že se musí dovzdělat tak, aby splňovali základní kvalifikační předpoklady. To, že jich je dneska 7000 nekvalifikovaných považuji opravdu za problém...Na druhé straně víme, že 6000 je nezaměstnaných, jsou evidováni na pracovních úřadech. Takže tady se určitá kompenzace nabízí. Ale podle mě bychom měli hodně uvažovat o tom, co s těmi, kteří kvalifikovaní nejsou, a dál chtějí v praxi působit." řekla pro Český rozhlas děkanka Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy Radka Wildová.

Vysoké školy čekají nával

Po odečtení těch, kteří budou mít výjimku, Chládek předpokládá, že počet kantorů bez potřebné kvalifikace klesne zhruba na 3000. Učitel, na něhož se bude vztahovat výjimka, musí ale počítat s tím, že pokud bude mít ředitel k dispozici učitele kvalifikovaného, může mu dát přednost. Novinku chce Chládek upravit novelou zákona, jejíž návrh vládě předloží v dubnu.

Pedagogické vysoké školy tak budou muset absorbovat tisíce dalších studentů. "Bude to spojeno s navýšením finančních prostředků, které bude muset ministerstvo školství vyčlenit," uvedl Chládek. Dodal, že předběžně se počítá s částkou kolem 21 milionů korun. 

Největším problémem je podle čísel Karlovarský kraj, kde se vyskytuje vysoký počet nekvalifikovaných pedagogů na všech stupních vzdělávacího systému včetně mateřských škol. Ministr zmínil i střední Čechy a Prahu a okrajově se problém týká i Liberecka a Ústecka, píše CT24.

Ondřej Hausenblas z Pedagogické fakulty UK také uvítal, že ministr počítá i s tím, že budou muset být nějaké výjimky. "Nedá se to řešit jen úředním příkazem a papíry," řekl České televizi. Pokud by si totiž najednou chtělo doplnit vzdělání sedm tisíc učitelů, byl by to podle něj problém: "Víte, kolik je nás na fakultách, zvláště na pedagogických, kde jsou malé platy a málo lidí? Je to obrovský nárok. Jestli si někdo představuje, že se učitelům dá pro formu několik dálkařských setkání a v nich jim něco povíme, tak to jsme neudělali vůbec nic a mohli jsme je klidně nechat slušně učit bez vyrušování."


Zdroj: www: Eurozprávy.CZ 

Datum přidání: 2014-03-07

stahuj

Copyright © 2024, aTre v.o.s. Všechna práva vyhrazena.