2012 č. j. 16 128/2012 - 20 Sdělení k výši a způsobu poskytování odměn předsedům zkušebních komisí pro závěrečné zkoušky, absolutorium a absolutorium v konzervatoři

        
        
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

V Praze dne 4. května 2012

Č.j.: MSMT-16128/2012-20

Sdělení k výši a způsobu poskytování odměn předsedům zkušebních komisí pro závěrečné zkoušky, absolutorium a absolutorium v konzervatoři

       Dnem 1. ledna 2012 nabyl účinnosti zákon č. 472/2011 Sb., kterým se mění zákon č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů.

       Novelizované ustanovení § 184 zákona č. 561/2004 Sb. přiznává předsedům zkušebních komisí pro maturitní zkoušky, závěrečné zkoušky, absolutoria ve vyšší odborné škole a absolutoria v konzervatoři nárok na:

- náhradu platu nebo mzdy ve výši průměrného výdělku za dobu, po kterou čerpají u svého zaměstnavatele volno z důvodu úkonů v obecném zájmu, jimiž podle zákona je činnost člena zkušební komise,

- cestovní náhrady,

- odměnu.

       Zatímco v roce 2011 upravoval zákon odměny pouze pro předsedy zkušebních maturitních komisí, novela zavedla též odměny za výkon funkce předsedy zkušební komise pro závěrečné zkoušky, absolutorium a absolutorium v konzervatoři. Jedná se totiž o obdobnou činnost, která by měla být odměňována obdobným způsobem.

       Ve školním roce 2011/2012 proto budou odměny předsedům komisí vyplácet nově také střední školy, kde se ukončuje vzdělávání závěrečnou zkouškou a konzervatoře a vyšší odborné školy v souvislosti s konáním absolutoria.

       Protože nárok na odměnu za výkon funkce předsedy zkušební komise vyplývá přímo z § 184 odst. 2 zákona č. 561/2004 Sb. a bez ohledu na druh zkušební komise je odměňována obdobná činnost, použije se pro určení výše a způsobu poskytování odměny předsedům zkušebních komisí pro závěrečné zkoušky, absolutoria a absolutoria v konzervatoři obdobně § 47 odst. 1 a 4 vyhlášky č. 177/2009 Sb., o bližších podmínkách ukončování vzdělávání ve středních školách maturitní zkouškou.

       Odměnu poskytuje škola ve výši 130 Kč za každou započatou hodinu činnosti předsedy komise (viz § 47 odst. 1 vyhlášky č. 177/2009 Sb.).

       Odměna se poskytuje na základě tzv. nepojmenované smlouvy, kterou uzavře škola s předsedou podle § 51 občanského zákoníku (viz § 47 odst. 4 vyhlášky č. 177/2009 Sb.).

       Nepojmenovaná smlouva nezakládá pracovněprávní vztah odměňované osoby ke škole. Předmětem smlouvy je výhradně poskytování odměny. Smlouva obsahuje:

a) označení smluvních stran (název, sídlo a IČO školy a označení osoby jednající jejím jménem a jméno a příjmení, datum narození a místo trvalého pobytu předsedy komise),

b) odkaz na § 184 odst. 2 zákona č. 561/2004 Sb. a na § 51 občanského zákoníku, podle nichž se smlouva uzavírá,

c) označení funkce, které se smlouva týká,

d) sjednaná výše odměny v souladu s § 47 odst. 1 vyhlášky č. 177/2009 Sb.,

e) způsob prokázání počtu započatých hodin činnosti předsedy,

f) splatnost odměny sjednaná v souladu s  vyhláškou „v pravidelných termínech pro výplatu mzdy nebo platu pro zaměstnance v pracovním poměru“ (§ 47 odst. 4 vyhlášky č. 177/2009 Sb.) a způsob poskytnutí odměny (např. v hotovosti nebo převodem na účet),

g) závěrečná klauzule konstatující, že si obě strany smlouvu před jejím podpisem přečetly a s jejím obsahem souhlasí, a vymezující, že se smlouva podepisuje ve dvou stejnopisech, z nichž každá smluvní strana obdrží po jednom. Připojí se datum podpisu a podpisy stran.

       Nepojmenovanou smlouvu nelze nahradit dohodou o provedení práce, neboť zákon vyžaduje nezávislost předsedy na škole, kde se zkouška koná.


 
 

          Ing. Ladislav Němec, v.r.

          I. náměstek ministra školství, mládeže a tělovýchovy