2012 č. j. 12 129/2012 - 20 Konec výkonu práce na pracovním místě ředitele |
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
V Praze dne 16. dubna 2012
Č.j.: MSMT-12 129/2012-20
1. Jmenováním ředitelem mi vznikl pracovní poměr na dobu neurčitou. Bude mi pracovní poměr trvat i po 31. červenci 2012?
Podle přechodných ustanovení k novele školského zákona končí řediteli školy pouze výkon práce na daném pracovním místě, tedy nikoli pracovní poměr. Pracovní poměr proto bude trvat i nadále, a pokud byl do 31. července 2012 pracovním poměrem na dobu neurčitou, zachová si tento charakter i po tomto datu.
Bude však nutné vyřešit další pracovní zařazení bývalého ředitele.
2. Před jmenováním ředitelem jsem působil na svojí škole jako učitel v pracovním poměru na dobu neurčitou. Bude mi pracovní poměr na dobu neurčitou trvat i po 31. červenci 2012?
Situace je stejná jako u ředitelů, kteří byli jmenováni „z venku“. Na obě skupiny dopadají tytéž právní následky, které přivodil zákon č. 472/2011 Sb. Zákon nerozlišuje podle toho, zda ředitel byl před jmenováním učitelem na dané škole nebo se teprve jmenováním stal zaměstnancem školy. Pracovní poměr bude trvat i nadále, je ale potřeba vyřešit další pracovní zařazení bývalého ředitele.
3. Pokud jsem ve své škole učil již před svým jmenováním ředitelem, mám nárok vrátit se na svoje dřívější místo učitele?
Jak již bylo naznačeno u předchozích dotazů, nezáleží na tom, zda byl ředitel jmenován „z venku“ nebo z řad zaměstnanců školy. Pokud učitel školy v pracovním poměru na dobu neurčitou byl třeba v roce 2005 jmenován ředitelem bez časového omezení, pokračoval tím dál pracovní poměr na dobu neurčitou a zároveň došlo ke změně druhu práce. Právní předpisy v těchto případech nezaručují zaměstnancům jmenovaným na pracovní místo vedoucího zaměstnance návrat na dřívější pracovní místo poté, co přestanou svoji funkci vykonávat. Naopak stanovují, že sice pracovní poměr nekončí, ale ponechávají na faktických možnostech zaměstnavatele, zda může bývalému řediteli nabídnout odpovídající pracovní zařazení.
4. Mám nárok na to, aby mi bylo nabídnuto jiné pracovní zařazení?
Jestliže ředitel, který je ke škole v pracovním poměru na dobu neurčitou, ukončil v souladu s přechodnými ustanoveními k novele školského zákona výkon práce na místě ředitele, jeho pracovní poměr pokračuje a vyřešení dalšího pracovního zařazení bývalého ředitele je nezbytností. Použije se analogicky § 73a odst. 2 zákoníku práce, podle něhož zaměstnavatel (škola) je povinen nabídnout bývalému řediteli odpovídající pracovní zařazení, má-li je k dispozici, avšak ředitel nemusí nabídku přijmout. (Viz také výklad zveřejněný na adrese http://www.msmt.cz/file/20627.)
5. Může mi škola dát výpověď pro nadbytečnost?
V případě ředitele, který končí ve funkci, postupuje škola obdobně podle § 73a odst. 2 zákoníku práce. To znamená, že škola má povinnost nabídnout končícímu řediteli odpovídající pracovní zařazení. Nemá-li škola pro bývalého ředitele práci odpovídající jeho zdravotnímu stavu a kvalifikaci, nebo odmítne-li bývalý ředitel nabídku práce, je dána překážka v práci na straně zaměstnavatele, během níž škola nepřiděluje bývalému řediteli práci a vyplácí mu náhradu platu ve výši průměrného výdělku. Zároveň je dán výpovědní důvod podle § 52 písm. c) zákoníku práce.
6. Dokud jsem ve funkci, mohu si jako statutární orgán zaměstnavatele nabídnout budoucí pracovní zařazení sám?
Nabídnout končícímu řediteli odpovídající pracovní zařazení je povinností školy jako zaměstnavatele. Obecně je žádoucí, aby zaměstnavatel s plněním této povinnosti zbytečně neotálel. Povinnosti podle zákoníku práce (zde se postupuje obdobně podle § 73a odst. 2) musí zaměstnavatel plnit s ohledem na zásadu zvláštní zákonné ochrany postavení zaměstnance. Škola proto může nabídkovou povinnost splnit i před datem, k němuž ředitel skončí ve funkci, a to jakmile je zřejmé, že bude ředitel končit ve funkci, a že škola bude nabízeným místem disponovat. Není při tom rozhodující, že za školu bude jednat ředitel, jehož se nabídka jakožto zaměstnance týká. Podstatné totiž je, že to není ředitel, kdo místo „sobě nabízí“, ale škola, zatímco ředitel vystupuje jen jako její statutární orgán.
7. Pokud budu ze školy odcházet, mám nárok na odstupné nebo jinou kompenzaci?
Pokud škola dala bývalému řediteli výpověď, protože pro něj neměla odpovídající práci, nebo protože ředitel nabídku práce odmítnul, platí podle § 73a odst. 2 zákoníku práce, že bývalý ředitel nemá nárok na odstupné. Je to tedy stejná situace, jako když je ředitel odvolán nebo odstoupí v průběhu funkčního období, aniž by se rušilo samotné místo ředitele – v těchto případech také nemá nárok na odstupné.
Ředitel však bude pobírat náhradu platu po dobu trvání překážky v práci na straně zaměstnavatele, která bude trvat alespoň dva měsíce, kdy poběží výpovědní doba. Pokud začne výpovědní doba běžet 1. září, může překážka v práci trvat až 3 měsíce a poskytovaná náhrada platu se co do výše vyrovná zákonné výši odstupného. Během překážky v práci nepřiděluje škola bývalému řediteli práci.