Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

Čj.: 14 687/2003/2003-26

       V Praze dne 14.března 2003

Metodický pokyn k čerpání dovolené na zotavenou pedagogických pracovníků

       Vzhledem k častým dotazům na čerpání dovolené na zotavenou po novele zákoníku práce a k žádostem o zaujetí stanoviska k této problematice stanoví MŠMT za účelem jednotného postupu škol a školských při aplikaci ustanovení zákoníku práce o dovolené následující:

Obecná ustanovení

       1) Dovolenou na zotavenou upravují zejména ustanovení §§ 100 až 110c zákoníku práce, §§ 10 až 12 nařízení vlády č. 108/1994 Sb., kterým se provádí zákoník práce a některé další zákony, ve znění nařízení vlády č. 461/2000 Sb. a čl. 10 Pracovního řádu pro zaměstnance škol a školských zařízení č.j. 14 269/2001-26 (Věstník MŠMT 5/2001). Na školy a školská zařízení se tato ustanovení vztahují v plném rozsahu s tím, že odchylně je upravena délka dovolené pedagogických pracovníků (§ 102 odst. 4 ZP) a proplácení dovolené pedagogickým pracovníkům (§ 110b odst. 7 ZP).
       2) Dobu čerpání dovolené určuje zaměstnavatel podle plánu dovolených stanoveného s předchozím souhlasem příslušného odborového orgánu tak, aby si zaměstnanec mohl dovolenou vyčerpat zpravidla vcelku a do konce kalendářního roku. Při stanovení plánu dovolených je nutno přihlížet k úkolům zaměstnavatele a k oprávněným zájmům zaměstnance. Poskytuje-li se zaměstnanci dovolená v několika částech, musí alespoň jedna část činit nejméně dva týdny, pokud se zaměstnanec se zaměstnavatelem nedohodne jinak. Určenou dobu čerpání dovolené je zaměstnavatel povinen oznámit zaměstnanci alespoň 14 dnů předem; tato doba může být výjimečně zkrácena, dá-li k tomu souhlas příslušný odborový orgán.
       3) Plán dovolených podle § 108 odst. 1 zákoníku práce je třeba sestavit do konce měsíce května příslušného kalendářního roku.
       4) Dovolená na zotavenou se posuzuje ve školství vždy za kalendářní rok, nikoliv za školní rok.

Délka dovolené

       1) Dovolená pedagogických pracovníků činí osm týdnů. Za pedagogického pracovníka se pro účely nároku na dovolenou považují pracovníci uvedení v § 50 školského zákona, kteří vykonávají přímou vyučovací nebo přímou výchovnou činnost ve školách a školských zařízeních. Slovo „včetně“ v § 50 odst. 1 školského zákona znamená, že ředitel a zástupce musí být současně učitelem. Pedagogickými pracovníky pro účely nároku na dovolenou jsou též učitelé vyšších odborných škol, zástupci ředitele pro praktické vyučování a vedoucí vychovatelé.
       2) Dovolená ostatních zaměstnanců ve školství činí pět týdnů.

Postup při čerpání dovolené

       1) V zájmu plynulé výchovy a vyučování se pedagogickým pracovníkům škol a školských zařízení určuje doba čerpání dovolené zásadně na období hlavních školních prázdnin. Pokud by jí nemohli z vážných důvodů v této době vyčerpat, umožní jim zaměstnavatel její čerpání v době vedlejších školních prázdnin (podzimních, vánočních, jarních, velikonočních), popřípadě v jiné době, kdy se ve škole z různých důvodů nevyučuje. Výjimku z této zásady může povolit zaměstnavatel ve zvlášť odůvodněných případech (lázeňská péče, vážné rodinné důvody).
       2) Ve školských zařízeních s celoročním provozem se pedagogickým pracovníkům poskytne dovolená na zotavenou v průběhu celého kalendářního roku tak, aby byl zajištěn provoz těchto zařízení i v době hlavních školních prázdnin.
       3) Učitelkám mateřských škol se doba čerpání dovolené na zotavenou určuje s přihlédnutím ke konkrétním podmínkám školy tak, aby ji čerpali v době přerušení nebo omezení provozu školy.
       4) Zaměstnavatel může pedagogickým pracovníkům určit dobu čerpání dovolené na zotavenou na dobu školních prázdnin i když nesplňují podmínku pro vznik nároku na dovolenou za kalendářní rok. Ve školství tomu tak může být například v případě, že pracovní poměr je výjimečně uzavírán od 1.8.
       5) Zaměstnavatel dodržuje ustanovení zákoníku práce o poskytnutí minimálního rozsahu dovolené, tj. čtyř týdnů v kalendářním roce, pokud na ně má zaměstnanec nárok.
       Proplacení dovolené
       1) Dovolená je určená na zotavenou, ne k tomu, aby se proplácela. Proplatit dovolenou je možné jen z důvodů uvedených v § 110b zákoníku práce.
       2) Proplatit dovolenou lze například v případě uzavření pracovního poměru na dobu do 30.6. a není možné ji do skončení pracovního poměru vyčerpat ani v období školních prázdnin.
       3) Pedagogickým pracovníkům lze proplatit maximálně čtyři týdny nevyčerpané dovolené.
        
       Ing. Stanislav Karabec, v.r.
       vrchní ředitel sekce správních činností
       a rozvoje lidských zdrojů