Omlouvání nepřítomnosti žáků ve škole ze strany lékařů
Č.j.19089/2001-14
V poslední době se na území České republiky množí případy, kdy lékaři odmítají žákům škol potvrdit nemoc nebo jejich návštěvu u lékaře pro účely omlouvání nepřítomnosti ve škole s odvoláním na skutečnost, že vystavení potvrzení není v souladu s platnými právními předpisy povinnosti lékaře a že lékaři nemají tento úkon hrazen z veřejného zdravotního pojištění.
Vzhledem k tomu, že příprava a výklad právních předpisů z oblasti zdravotní péče náleží do působnosti Ministerstva zdravotnictví, konzultovalo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy v minulých dnech tento problém s Ministerstvem zdravotnictví.
Z těchto konzultací vyplynulo, že v souladu s § 38 zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, ve znění pozdějších předpisů, zahrnuje zdravotní péče hrazená z veřejného zdravotního pojištění také posudkovou činnost spočívající v „posuzování dočasné neschopnosti k práci nebo ke studiu ošetřujícím lékařem a posuzování skutečností, které jsou podle § 127 zákoníku práce důležitými osobními překážkami v práci, a obdobné výkony u žáků a studentl“.
Z uvedeného vyplývá, že součástí zdravotní péče hrazené z veřejného zdravotního pojištění pojištěnce – žáka je také posouzení dočasné neschopnosti žáka ke studiu ze strany jeho ošetřujícího lékaře ( 18 odst. 3 zákona č. 48/1997 Sb., považuje za ošetřujícího lékaře praktického lékaře, praktického lékaře pro děti a dorost, zubního lékaře, a u žen ženského lékaře, kteří registrují pojištěnce, dále lékaře poskytujícího pojištěnci specializovanou ambulantní zdravotní péče, a konečně lékaře poskytujícího pojištěnci zdravotní péči v zařízení ústavní péče) a dále posuzování obdobných skutečností, které jsou uvedeny v § 127 zákoníku práce v případě zaměstnanců ( především přijetí do ústavní péče ve zdravotnickém zařízení, do lázeňské péče apod.)
Výše uvedená posudková činnost ( včetně vystavení příslušného posudku je tedy v souladu s tímto zákonem součástí zdravotní péče hrazené, a úhrada ze její poskytnutí je podle sdělení Ministerstva zdravotnictví za podmínek stanovených ve vyhlášce č. 134/1998 Sb., kterou se vydává seznam zdravotnických výkonů s bodovými hodnotami, ve znění vyhlášky č. 55/2000 (viz níže) součástí úhrady ze strany příslušné zdravotní pojišťovny ošetřujícímu lékaři.
K tomu lze dále poznamenat, že v souladu s vyhláškou č. 31/1993Sb. , o posuzování pracovní neschopnosti pro účely sociálního zabezpečení, ve znění pozdějších předpisů, jsou ošetřující lékaři povinni potvrzovat dočasnou pracovní neschopnost na předepsaných tiskopisech v případě, že vyšetřením zjistí, že občanovi jeho zdravotní stav pro nemoc nebo pro úraz nedovoluje vykonávat dosavadní zaměstnání. Dosavadním zaměstnáním se pak v souladu s § 1 odst. 3 této vyhlášky rozumí „ činnost zakládající účast na nemocenském pojištění, při jejímž výkonu pracovní neschopnost vznikla“. Za činnost, která zakládá účast na nemocenském pojištění, je podle našeho názoru chápat i studium v základní, střední či vyšší odborné škole, neboť po dobu tohoto studia je žák „státním pojištěncem“ ( § 7 zákona č. 48/1997 Sb.) pro účely veřejného zdravotního pojištění.
Výše uvedenému odpovídá i zněné vyhlášky č. 134/1998 Sb., kterou se vydává seznam zdravotních výkonů s bodovými hodnotami, ve znění vyhlášky č. 55/2000 Sb., ve které je v kapitole 3 – Výkony klinických vyšetření výslovně stanoveno, že součástí výkonu klinického vyšetření ( komplexní vyšetření, cílené vyšetření, kontrolní vyšetření) jsou i administrativní úkony s vyšetřením spojené ( pracovní neschopnost, potvrzení o trvání pracovní neschopnosti, povinná hlášení apod.)“ To znamená, že přímo v tomto právním předpisu je stanoveno, že administrativní úkony spojené s vyšetřením jsou jeho povinnou součástí, a tedy také součástí úhrady za toto vyšetření.
Závěrem tedy uvádíme, že tvrzení lékařů, že vystavení potvrzení o nemoci žáka nebo o jeho ošetření či vyšetření u lékaře není povinností lékaře a že tento úkon není zahrnut v úhradě z veřejného zdravotního pojištění, lze považovat za neodůvodněné.
Ministerstvo zdravotnictví doporučuje, aby školy, případně žáci, v případě, že lékaři odmítnou uvedená potvrzení vystavovat, obrátili na místně příslušný orgán státní zdravotní správy.
HUDr.Jan Ješetický
Ředitel legislativního a právního odboru