Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
       Odbor 26
       
        V Praze dne 28. prosince 2000
        Č.j. 34 087/2000-26

Sdělení MŠMT školám a školským zařízením k některým ustanovením zákoníku práce

       § 89 Přestávky v práci
        Novela zákoníku práce přinesla změnu v ustanovení § 89, upravujícího přestávky na jídlo a oddech. Změna spočívá v tom, že zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnanci přestávku na jídlo a oddech v trvání nejméně 30 minut nejdéle po čtyři a půl hodinách nepřetržité práce místo dosavadních pěti hodinách a poskytnuté přestávky se nezapočítávají do pracovní doby. Ustanovení o tom, že u prací, které nemohou být přerušeny, musí být zaměstnanci i bez přerušení provozu nebo práce zajištěna přiměřená doba pro jídlo a oddech, zůstává nezměněno.
       V souvislosti s touto úpravou se proto nemusí ve školách a školských zařízeních nic měnit. Není nutné předělávat rozvrhy hodin, zejména pokud by mělo dojít k narušení zásadních pedagogických principů (např. přesun stěžejních předmětů do odpoledního vyučování).
       § 94 Evidence pracovní doby
        Ustanovení o evidenci pracovní doby je v zákoníku práce nové. To však neznamená, že se dosud pracovní doba neevidovala. Bez řádné evidence by nemohla být proplácena práce přesčas, v noci, v sobotu a v neděli apod. Smyslem tohoto opatření je především sledování přesčasové práce, neboť podle nové úpravy může zaměstnavatel zaměstnanci nařídit přesčasovou práci maximálně v rozsahu 150 hodin v kalendářním roce. Práce nad tento rozsah lze konat pouze výjimečně a se souhlasem zaměstnance.
        Zákon nestanovuje způsob, jakým se pracovní doba musí evidovat. Záleží tedy jen na zaměstnavateli, aby zvolil pro něho nejvhodnější postup. K zabezpečení jednotného postupu vydá MŠMT v krátké době metodický pokyn k evidenci pracovní doby.
        V platnosti nadále zůstává čl. 7 odst. 5 Pracovního řádu pro zaměstnance škol a školských zařízení, který stanoví pedagogickým pracovníkům, v jakých případech je nezbytná jejich přítomnost ve škole. Toto opatření bude zachováno i v novém pracovním řádu, který se v souvislosti s novelou zákoníku práce připravuje.
       Ing. Stanislav Karabec, v.r.
        vrchní ředitel sekce správní