Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
       Č.j. 22 400/2000-26
       Sdělení MŠMT k pojmu školská zařízení pro účely periodických preventivních lékařských prohlídek (Směrnice MZd. č. 49/1967 Věst. MZd. v platném znění).
       Ministerstvo zdravotnictví publikovalo ve Věstníku MZd. částka 4 květen 2000 stanovisko MŠMT k pojmu školská zařízení pro účely Směrnic č. 49/1967 Věst. MZd., o posuzování zdravotní způsobilosti k práce, ve znění pozdějších předpisů s tím, že se připojuje k tomuto právnímu názoru MŠMT.
       Úplná stanoviska MŠMT a Ministerstva zdravotnictví v autentickém znění přetiskujeme:
       "STANOVISKO MINISTERSTVA ŠKOLSTVÍ, MLÁDEŽE A TĚLOVÝCHOVY
       ZE DNE 16.2.2000 K OBSAHU POJMU "ŠKOLSKÁ ZAŘÍZENÍ PRO ÚČELY SMĚRNICE MZ Č. 49/1967 VĚST. MZ., O POSUZOVÁNÍ ZDRAVOTNÍ
       ZPŮSOBILOSTI K PRÁCI, VE ZNĚNÍ POZDĚJŠÍCH PŘEDPISŮ.
       Ing. Stanislav Karabec
       vrchní ředitel sekce správní
       Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
       Pro účely § 13 odst. 3 a 4 směrnic ministerstva zdravotnictví č. 49/1967 Věst.
        MZd., o posuzování zdravotní způsobilosti k práci, ve znění pozdějších předpisů, se školskými zařízeními rozumí všechny školy, předškolní a školská zařízení zařazené do sítě škol, předškolních a školských zařízení v souladu s § 13a až 13c zákona č. 564/1990 Sb., o státní správě a samosprávě ve školství, ve znění pozdějších předpisů.
        Tento výklad vychází jednak z původního záměru sledovaného směrnicemi, tj. že při výchově a vzdělávání dětí a mládeže mohou pracovat pouze osoby zdravotně způsobilé, jednak ze skutečnosti, že směrnice byly vydány v roce 1967, a proto terminologicky nekorespondují s pozdější právní úpravou ve školství (zákon č. 76/1978 Sb., o školských zařízeních, který užívá pojem školská zařízení v užším významu s cílem specifikovat některé odlišnosti v těchto zařízeních). V roce 1967 se v právních předpisech užívalo pojmu školská zařízení obecně v širším významu, zahrnujícím školy i školská zařízení."
       "Ministerstvo zdravotnictví se k výše uvedenému právnímu názoru Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy připojuje s tím, že prohlídkám hrazeným ze zdravotního pojištění (§ 35 zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů) se ve smyslu § 13 odst. 3 a 4 směrnic podrobují zaměstnanci základních, středních a vyšších odborných škol (zákon č. 29/1984 Sb., o soustavě základních škol, středních škol a vyšších odborných škol, ve znění pozdějších předpisů), a předškolních a školských zařízení (zákon č. 76/1978 Sb., o školských zařízeních, ve znění pozdějších předpisů), pokud jsou tyto školy a zařízení ve smyslu výše uvedeného zákona č. 564/1990 Sb. zařazeny do sítě škol, předškolních zařízení a školských zařízení.
       V Praze dne 6.března 2000 JUDr. Ludmila Trnková v.r.
        ředitelka legislativního odboru"
        
       K provádění periodických preventivních lékařských prohlídek MŠMT dále sděluje:
       Pokud jsou periodické preventivní lékařské prohlídky prováděné podle § 13 cit. směrnic aktuální (jestliže od poslední prohlídky uběhla tříletá lhůta) je nutno, aby je školští zaměstnanci absolvovali ještě do konce roku 2000. Návrh zákona o veřejném zdravotním pojištění, předložený v meziresortním připomínkovém řízení, již závodní preventivní péči neupravuje a nezahrnuje ji mezi péči hrazenou ze zdravotního pojištění.
       MŠMT v této souvislosti připomíná, že periodické preventivní lékařské prohlídky je třeba provádět u lékaře závodní preventivní péče, který má smlouvu s příslušným zaměstnavatelem ve smyslu § 40 zákona č. 20/1966 Sb., o péči o zdraví lidu, ve znění pozdějších předpisů, a má rovněž smlouvu s příslušnými zdravotními pojišťovnami pro tuto činnost.
       V Praze dne 29. června 2000 Ing. Stanislav Karabec, v.r.
        vrchní ředitel sekce správní