Metodický pokyn ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy pro poskytování a vyúčtování účelových dotací ze státního rozpočtu ČR občanským sdružením působícím v oblasti regionálního školství v roce 2000

       čj. 30968/99-22
       I. Obecná ustanovení
       Tento metodický pokyn určuje podmínky a postup pro poskytování a vyúčtování účelových dotací ze státního rozpočtu České republiky (dále jen "dotace") občanským sdružením působícím v oblasti regionálního školství (dále jen "sdružení"), která jsou právnickými osobami, vznikla registrací a vyvíjejí činnost podle zákona č. 83/1990 Sb., o sdružování občanů, ve znění pozdějších předpisů, v roce 2000.
       Metodický pokyn je zpracován v návaznosti na Zásady vlády pro poskytování dotací ze státního rozpočtu České republiky občanským sdružením schválené usnesením vlády ČR č. 642/1999 a Zásady pro poskytování a čerpání neinvestičních dotací ze státního rozpočtu, čj. 115/87 361/1998, vydané ministerstvem financí a publikované ve Finančním zpravodaji č. 12/1998, str. 299 včetně redakční opravy textu čj. 111/26 411/1999 publikované pod č. 43 ve Finančním zpravodaji č. 5/1998, str. 141. 1)
       Sdružením poskytuje ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (dále je "ministerstvo") účelové dotace na předem vymezený okruh činností - podle § 5 odst. 2 a odst. 3 písm. c) zákona České národní rady č. 576/1990 Sb., o pravidlech hospodaření s rozpočtovými prostředky České republiky (rozpočtová pravidla republiky), ve znění pozdějších předpisů. Na dotace není právní nárok. Při poskytování dotací stanoví ministerstvo jednoznačně závazné účely a podmínky pro jejich použití.
       II. Podmínky pro použití dotací
       Dotace na realizaci jednotlivých projektů jsou určeny pro sdružení s celorepublikovou působností, která ve svých stanovách deklarují činnost směřující převážně do oblasti regionálního školství (předškolní a školská zařízení, základní školy, základní umělecké školy, střední školy, vyšší odborné školy, speciální školy) a jsou registrována ministerstvem vnitra nejméně jeden rok před uzávěrkou přijímání žádostí.
       Pro poskytování dotací občanským sdružením dětí a mládeže nebo občanským sdružením pracujícím s dětmi a mládeží, včetně občanských sdružení při školách a školských zařízeních jsou přednostně určeny Programy na podporu aktivit občanských sdružení ve prospěch dětí a mládeže pro rok 2000. Programy ... vyhlašuje ministerstvo, odbor pro mládež. Podmínky pro poskytování těchto dotací jsou k dispozici na školských úřadech a okresních úřadech a jsou zveřejněny na internetových stránkách ministerstva (http://www.msmt.cz) i na serveru Informačního systému mládeže ADAM (http://www.adam.cz). Podobně i pro poskytování dotací občanským sdružením v tělovýchově jsou ministerstvem zpracovány samostatné pokyny.
       Prvotní podmínkou pro poskytnutí dotace je vyrovnání veškerých finančních závazků sdružení vůči státnímu rozpočtu ČR za předchozí léta.
       Dotace lze použít pouze na neinvestiční výdaje.
       Dotace nelze použít na úhradu nákladů spojených se zahraničními cestami a nelze je používat na financování podnikatelských aktivit sdružení. Mzdy funkcionářů a zaměstnanců sdružení, výdaje na pohoštění a dary hradí sdružení výhradně ze svých vlastních příjmů. Sdružení nesmí poskytovat prostředky z dotace ze státního rozpočtu jiným fyzickým nebo právnickým osobám, pokud se nejedná o úhradu spojenou s realizací úkolů (projektů), na které byly prostředky poskytnuty.
       Dotace nesmí zásadně přesáhnout 70 % rozpočtovaných výdajů projektu. Pokud dosažené příjmy sdružení budou nižší než plánované, nesmí použití poskytnuté dotace přesáhnout 70 % skutečných výdajů projektu. V případě vykázaného vyššího podílu, musí být prostředky, připadající na překročený podíl vráceny do státního rozpočtu republiky. V odůvodněných případech může ministerstvo stanovené procento zvýšit.
       Dotace sdružení se poskytuje jen na úhradu nezbytných nákladů realizovaného projektu, což znamená, že do rozpočtu projektu nesmí být zakalkulován zisk. Sdružení nemůže poskytovat prostředky z dotace jiným fyzickým nebo právnickým osobám, pokus se nejedná o úhradu výkonů a služeb spojených s realizací schváleného projektu a podle schváleného rozpočtu, na který byly prostředky poskytnuty.
       Sdružení odpovídají za hospodárné použití rozpočtových prostředků v souladu s účely, pro které byly poskytnuty a za jejich řádné a oddělené sledování v jednoduchém nebo podvojném účetnictví v souladu s obecně platnými předpisy. Ověřování správnosti použití poskytnutých dotací, zejména zda jsou hospodárně a účelně využívány, podléhá kontrole finančních orgánů a Nejvyššího kontrolního úřadu. 2)
       Ministerstvo je oprávněno ověřovat správnost věcného použití poskytnuté dotace, zejména zda jsou prostředky dotace hospodárně a účelně využívány a zda byly dodrženy podmínky stanovené smlouvou o poskytnutí dotace. Sdružení, kterému byla poskytnuta dotace, umožní na požádání ministerstva provedení kontroly a ověření správnosti použití prostředků dotace v účetní evidenci.
       Při zjištění neoprávněného použití nebo zadržení prostředků státního rozpočtu bude uplatněno ustanovení § 30 zákona č. 576/1990 Sb. V případě, že kontrolní orgán nebo ministerstvo zjistí kontrolou neoprávněné použití prostředků nebo zadržení prostředků, zajistí jejich vrácení do státního rozpočtu prostřednictvím příslušného finančního úřadu. Pokud sdružení nevrátí ve stanoveném termínu neoprávněně čerpané, zadržené nebo nevyčerpané prostředky, pozastaví ministerstvo uvolňování dalších prostředků schválené dotace příslušnému sdružení, a to do doby, než budou prostředky odvedeny do státního rozpočtu.
       Změna účelu poskytovaných dotací bude povolována pouze výjimečně na základě písemné žádosti. Povolení změny účelů dotací (rozpočtů projektů) bude potvrzeno v dodatcích k uzavřeným smlouvám o poskytování dotací. O změnu účelu dotace lze požádat písemně nejpozději do konce října 2000.
       Sdružení je povinno současně s vyúčtováním dotace vydat a souhlasit se zveřejněním veřejné výroční zprávy o svých aktivitách v roce 2000. Sdružení je dále povinno oznámit do osmi dnů ministerstvu svůj zánik, transformaci, sloučení apod. a současně je povinno přednostně vypořádat případné vztahy se státním rozpočtem.
       V korespondenci, vztahující se k dotacím, je nutné vždy uvádět číslo smlouvy.
       III. Postup při poskytování dotací
       Žádost o dotaci na rok 2000 musí být ministerstvu předložena orgánem oprávněným jednat jménem sdružení písemně ve dvojím vyhotovení nejpozději do 30. ledna 2000 (rozhodný je termín doručení nebo osobního podání do podatelny ministerstva). Žádosti se zasílají na adresu: odbor všeobecného vzdělávání, MŠMT, Karmelitská 7, 118 12 Praha 1.
       Žádost musí být zpracována v následujícím členění:
       A. Průvodní dopis, ve kterém je vyjádřen obsah žádosti, úplný název sdružení včetně adresy, IČO, bankovní spojení, jméno předsedy sdružení, razítko a podpis předsedy sdružení.
       B. Zpracovaná žádost podle přílohy č. 1, str. 1 (nebo přílohy č. 1, str. 2) tohoto pokynu.
       C. Popis projektu, který obsahuje:
       1. Název projektu.
       2. Jméno pracovníka zodpovědného za realizaci projektu.
       3. Podrobný popis projektu. Zde bude stručně a výstižně uvedeno:
       3.1. Cíl (účel) projektu a jeho zdůvodnění, stručný popis současného stavu problematiky, kterou projekt řeší; souvislost projektu s ostatní činností sdružení.
       3.2. Rozsah záměru (počet zapojených členů sdružení; přibližný počet osob, na který bude mít projekt dopad; působnost v regionech ČR; ... ).
       3.3. Rámcový harmonogram realizace projektu.
       3.4. Materiální a personální zabezpečení projektu.
       3.5. Informace, zda sdružení žádá na realizaci projektu finanční prostředky od jiného státního orgánu, obce, PHARE, Evropského společenství apod..
       3.6. Eventuální finanční spoluúčast dalších partnerů.
       3.7. Veškeré další podstatné údaje o projektu.
       3.8. Celkový rozpočet na realizaci projektu a rozpočet požadované dotace rozpracovaný v položkovém členění rozpočtové skladby.
       3.9. Zdůvodnění jednotlivých položek rozpočtu.
       4. Návrh způsobu kontroly.
       Vždy bude požadováno:
       4.1. Vyúčtování doložené prvotními účetními doklady nebo jejich kopiemi.
       4.2. Předložení hodnotící výroční zprávy o činnosti sdružení a realizaci projektů.
       Ministerstvo si vyhrazuje právo dále požadovat:
       4.3. Předložení informační a hodnotící zprávy o jednotlivé akci nebo skupině akcí, na kterou byly dotace použity.
       4.4. Průběžné sledování publikační činnosti.
       4.5. Návštěva vybraných akcí pořádaných sdružením pověřeným pracovníkem ministerstva.
       4.6. Další vhodný způsob kontroly.
       D. Ověřená kopie stanov sdružení s registrací ministerstvem vnitra ve znění pozdějších změn a doplňků (netýká se sdružení, která obdržela dotaci v roce 1999 s výjimkou případů, kdy došlo ke změnám stanov).
       Jakýkoli formální nedostatek žádosti či projektu je důvodem k vyřazení projektu z výběrového řízení. Vyřazené projekty se předkladateli nevracejí.
       Každé sdružení má možnost předložit pouze jeden projekt, který může zahrnovat jednu nebo více podporovaných činností (viz část VI. Tematické skupiny a jejich zaměření). Projekt bude posuzován jako celek ve vzájemné souvislosti s ostatní činností sdružení. Z popisu projektu musí proto zcela zřejmé, jak je zasazen do rámce činnosti sdružení. Nelze předkládat samostatné projekty bez kontextu s prací sdružení.
       Ověřená kopie stanov sdružení a průvodní dopis se přikládá pouze 1x ke každé žádosti sdružení.
       Dotace budou sdružení poskytovány po výběrovém řízení na ministerstvu a po schválení státního rozpočtu na rok 2000. Dotace jsou sdružení uvolňovány v souladu s uzavřenými písemnými smlouvami 3), avšak při respektování případných regulačních opatření v čerpání výdajů státního rozpočtu republiky. Ze smluv musí být zřejmé, zda se na financování konkrétních projektů nepodílejí jiné ústřední orgány. Náležitosti smlouvy budou v souladu s výnosem ministerstva financí čj. 114/23 428/1998 ze dne 30.4.1998, publikovaným pod č. 44 ve Finančním zpravodaji č. 5/1998, str. 166 a v souladu se Zásadami vlády pro poskytování dotací ze státního rozpočtu České republiky občanským sdružením schválenými usnesením vlády ČR č. 642/1999.
       Informace o dotovaných projektech (název sdružení, adresa sdružení, výše dotace, název projektu) budou zveřejněny.
       Zaslané projekty se sdružení nevracejí. Záporné rozhodnutí bude sdružení oznámeno dopisem, důvody zamítnutí žádosti se neuvádějí.
       IV. Vyúčtování poskytnutých dotací
       Poskytované finanční prostředky (dotace) je nutné vyúčtovat k 31. 12. 2000 ve smyslu časového použití rozpočtových prostředků, stanoveného vyhláškou MF ČR č. 205/1991 Sb., o hospodaření s rozpočtovými prostředky státního rozpočtu ČR a o finančním hospodaření rozpočtových a příspěvkových organizací (použijí se formuláře v příloze č. 2).
       Poskytnutá dotace musí být vyúčtována a vyúčtování předáno ministerstvu (odboru, který byl smluvní stranou za ministerstvo při uzavírání smlouvy o poskytnutí dotace) samostatně na předepsaných formulářích (viz příloha č. 3) nejpozději do 31. 1. 2001. Neoddělitelnou součástí vyúčtování dotace je její věcné vyhodnocení. Při nedodržení těchto podmínek bude vyúčtování vráceno.
       Zároveň s vyúčtováním musí být poukázány nevyčerpané finanční prostředky na účet ministerstva, včetně avíza k platbě. Pokud budou prostředky vráceny do 31. 12. 2000, musí být poukázány na účet ministerstva č. 821-001/0710 včetně avíza k platbě, po 31. 12. 2000 budou nevyčerpané prostředky poukázány na depozitní účet ministerstva č. 6015-821-001/0710.
       Při peněžním styku s ministerstvem jako variabilní symbol je nutné uvést číslo smlouvy uzavřené k poskytnuté dotaci. V případě, že se jedná o sdružení, která přerozdělují finanční prostředky na další organizační jednotky, zodpovídají tyto sdružení za dodržení účelů, na které byly dotace poskytnuty. Vyúčtování pak předají na předepsaných formulářích (viz přílohy) celkově (včetně sumarizace) za přidělené dotace s tím, že připojí vyúčtování jednotlivých organizačních jednotek.
       V. Kritéria výběrového řízení
       Žádosti (projekty) sdružení budou posuzovány podle následujících kritérií:
       * soulad obsahu projektu s vyhlášenými tematickými skupinami,
       * odborná úroveň projektů, ujasněnost a propracovanost návrhu,
       * přínos projektu pro realizaci úkolů vzdělávací politiky ministerstva v oblasti regionálního školství,
       * celorepublikový dosah projektu,
       * odborné předpoklady řešitelů k úspěšnému řešení projektů,
       * přiměřenost a způsob využití požadovaných finančních prostředků na řešení projektu,
       * formální zpracování projektu (požadovaná forma, předepsané formuláře apod.).
       VI. Tematické skupiny a jejich zaměření
       Účely používání finančních prostředků jsou pro rok 2000 věcně vymezeny těmito tematickými skupinami s bližší specifikací zaměření podporovaných projektů:
       1. VZDĚLÁVACÍ ČINNOST
       Podporováno bude zejména:
       Metodická pomoc pedagogickým pracovníkům zaměřená zejména na nové prvky ve vzdělávacích programech (včetně alternativních), studijních a učebních oborech; na využití učebnic ve vztahu ke konkrétním vzdělávacím programům a používaným metodám výuky; na transformaci nových poznatků v oboru do výchovně vzdělávací práce; na uplatňování moderních směrů v pedagogice a psychologii; na práci s dětmi, žáky a studenty se specifickými vzdělávacími potřebami.
       (Netýká se tvorby a vydávání učebnic, učebních textů a učebních pomůcek.)
       2. PUBLIKAČNÍ ČINNOST
       Podporováno bude zejména:
       Vydávání odborných oborových časopisů, sborníků z konferencí pořádaných sdružením.
       (Netýká se tvorby a vydávání učebnic, učebních textů a učebních pomůcek).
       3. INFORMAČNÍ ČINNOST
       Podporováno bude zejména:
       Pořádání celostátních a regionálních specializovaných odborných konferencí.
       Dotaci nelze poskytnout na financování akcí, které jsou hrazeny z účelově vázaných finančních prostředků vyčleněných v normativu na žáka na programy a akce v rámci dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků (podle pokynu ministra školství, mládeže a tělovýchovy ČR čj. 21366/95-20). Rovněž nelze dotace poskytnout na pořádání soutěží a přehlídek vyhlašovaných resp. spoluvyhlašovaných ministerstvem podle vyhlášky ministerstva č. 431/1992 Sb., o organizaci a financování soutěží a přehlídek žáků předškolních zařízení, škol a školských zařízení, které ministerstvo finančně zabezpečuje nebo se podílí na jejich zabezpečení jinou cestou.
       VII. Účinnost metodického pokynu
       Tento metodický pokyn nabývá účinnosti dnem 9. listopadu 1999. Zároveň se zrušují Metodické pokyny ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy pro poskytování a vyúčtování účelových dotací ze státního rozpočtu ČR občanským sdružením působícím v oblasti regionálního školství v roce 1999, čj. 19299/98-22.
       Mgr. Petr Roupec
       náměstek ministra
       skupiny regionálního školství