2006 č. j. 4632/2006 - 30 Pravidla pro poskytování příspěvků a dotací veřejným vysokým školám

        
        

       Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
       Č.j.: 4 632/2006-30

Pravidla pro poskytování příspěvků a dotací veřejným vysokým školám Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy podle zákona č. 111/1998 Sb., o vysokých školách a o změně a doplnění dalších zákonů (zákon o vysokých školách), ve znění pozdějších předpisů

        
        
       Čl. 1
       Obecné podmínky poskytování příspěvků a dotací
        
          Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (dále jen „ministerstvo”) vydává na základě ustanovení § 7 odst. 1 a § 14 zákona č. 218/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech a o změně některých souvisejících zákonů (rozpočtová pravidla), ve znění pozdějších předpisů, rozhodnutí o příspěvcích ze státního rozpočtu na vzdělávací a vědeckou, výzkumnou, vývojovou, uměleckou nebo další tvůrčí činnost (dále jen „příspěvek“) a dotacích ze státního rozpočtu (dále jen „dotace“) podle zákona č. 111/1998 Sb., o vysokých školách a o změně a doplnění dalších zákonů (zákon o vysokých školách), ve znění pozdějších předpisů. Nedílnou součástí rozhodnutí je vymezení účelu, na který jsou příspěvek a dotace poskytovány, a podmínek jejich použití, vycházející z těchto „Pravidel pro poskytování příspěvků a dotací veřejným vysokým školám Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy podle zákona č. 111/1998 Sb., o vysokých školách a o změně a doplnění dalších zákonů (zákon o vysokých školách), ve znění pozdějších předpisů” (dále jen „Pravidla”), která bude ministerstvo uplatňovat při aplikaci § 87 písm. d) zákona o vysokých školách. Tato Pravidla neupravují účast státního rozpočtu na financování programu (§ 12 a 13 rozpočtových pravidel a vyhláška č. 40/2001 Sb., o účasti státního rozpočtu na financování programů reprodukce majetku, ve znění pozdějších předpisů) a poskytování dotací či finančních výpomocí ze státního rozpočtu podle jiných právních předpisů nebo rozhodnutí, zejména poskytování dotací na výzkum a vývoj podle zákona č. 130/2002 Sb., o podpoře výzkumu a vývoje z veřejných prostředků a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o podpoře výzkumu a vývoje), ve znění pozdějších předpisů, a dotací na podporu konečných uživatelů v projektech spolufinancovaných z Evropského sociálního fondu.
          Příspěvek podle těchto Pravidel poskytuje veřejné vysoké škole (dále jen „vysoká škola”) ministerstvo na uskutečňování akreditovaných studijních programů a programů celoživotního vzdělávání a s nimi spojenou vědeckou, výzkumnou, vývojovou, uměleckou nebo další tvůrčí činnost.
          Dotace podle těchto Pravidel poskytuje vysoké škole ministerstvo na rozvoj vysoké školy a na ubytování a stravování studentů.
          Pro stanovení výše příspěvků je rozhodný typ a finanční náročnost akreditovaných studijních programů a programů celoživotního vzdělávání, počet studentů a dosažené výsledky ve vzdělávací a vědecké, výzkumné, vývojové, umělecké nebo další tvůrčí činnosti a její náročnost, dlouhodobý záměr vzdělávací a vědecké, výzkumné, vývojové, umělecké a další tvůrčí činnosti pro oblast vysokých škol, vypracovaný ministerstvem a jeho každoroční aktualizace (dále jen „dlouhodobý záměr ministerstva”) a dlouhodobé záměry vzdělávací a vědecké, výzkumné, vývojové a umělecké nebo další tvůrčí činnosti vysokých škol a jejich každoroční aktualizace (dále jen „dlouhodobé záměry vysokých škol“), projednané podle § 87 písm. c) zákona o vysokých školách. Pro výši dotací, stanovenou podle těchto Pravidel, je rozhodný dlouhodobý záměr ministerstva a dlouhodobé záměry vysokých škol. Na příspěvek a na dotaci na rozvoj vysoké školy má podle zákona o vysokých školách vysoká škola nárok.
          Příspěvky a dotace ministerstvo poskytuje na základě žádostí vysokých škol. Žádost musí být písemná a ministerstvo může stanovit náležitosti žádosti a termíny, ve kterých žádosti soustřeďuje a projednává. V žádosti o příspěvek není třeba uvádět výši příspěvku, pokud při jeho stanovení ministerstvo přihlíží k rozpočtovým datům podle čl. 4 těchto Pravidel. Mezi rozpočtová data patří zejména údaje o počtech studentů v akreditovaných studijních programech a o počtech absolventů, získané ze systému „Sdružené informace matrik studentů“ (dále jen „SIMS“) a další údaje, poskytnuté vysokými školami. V žádosti o dotaci musí být její výše uvedena a odůvodněna. Žádostí o dotaci jsou také projekty vysokých škol, podporující rozvoj vzdělávací činnosti vysokých škol, úspěšné ve výběrovém řízení, které organizuje Výbor Fondu rozvoje vysokých škol (společný orgán ministerstva a Rady vysokých škol), a projekty vysokých škol, předložené do rozvojových programů vyhlášených ministerstvem. V žádosti o poskytnutí dotace podle ukazatele F, M a na ubytování a stravování studentů musí být uvedeno, zda jde o dotaci na běžné náklady či kapitálové výdaje.

       Výši příspěvku a dotací stanoví ministerstvo rozhodnutím podle příslušných kvantitativních a věcných ukazatelů uvedených v zákoně o státním rozpočtu.

          Nemůže-li vysoká škola poskytnutý příspěvek nebo dotaci použít na stanovený účel, protože údaje, na jejichž základě byly příspěvek nebo dotace poskytnuty, byly neúplné nebo nepravdivé, informuje neprodleně ministerstvo. Rovněž tak neprodleně informuje ministerstvo o každé změně údajů, rozhodných pro poskytování příspěvku a dotace. Ministerstvo po zvážení vyhoví případnému návrhu vysoké školy na změnu účelu formou změny rozhodnutí nebo vydáním nového rozhodnutí, anebo zahájí řízení o odnětí dotace nebo příspěvku podle rozpočtových pravidel.
           

       

       Čl. 2
       Podmínky použití příspěvků a dotací a jejich finanční vypořádání
        
          Podmínky použití příspěvků a dotací a jejich finanční vypořádání upravují zvláštní právní předpisy, Rozhodnutí o poskytnutí příspěvku a Rozhodnutí o poskytnutí dotace, ve kterém ministerstvo může určit, která nesplnění stanovených podmínek jsou méně závažná. Vysoká škola, která příspěvek nebo dotaci tím, že ji začne užívat, přijme (dále jen „příjemce”), je povinna splnit povinnosti stanovené rozpočtovými pravidly, zákonem o vysokých školách, dalšími právními předpisy a rozhodnutím. Zejména je povinna dodržet účel a časové určení poskytnutého příspěvku a dotace na náklady či výdaje, které se týkají roku, na který byl příspěvek nebo dotace poskytnuta, případně oznámit ministerstvu převod prostředků dotace nebo příspěvku do fondu účelově určených prostředků (uskutečněný v souladu s § 18 odst. 10 zákona o vysokých školách), a příspěvek a dotaci finančně vypořádat v souladu s vyhláškou č. 551/2004 Sb., kterou se stanoví zásady a termíny finančního vypořádání vztahů se státním rozpočtem, státními finančními aktivy nebo Národním fondem.
          Ministerstvo rozhodnutím stanoví, zda poskytovaný příspěvek nebo dotace je účastí státního rozpočtu na financování programu.
          Ministerstvo poskytne vysoké škole příspěvek vypočtený podle Pravidel Čl. 4 oddíl Ukazatelé A a B ve výši 75 % jeho ročního objemu, pokud vysoká škola nepožádá o jinou částku. Zbývající část příspěvku může ministerstvo na základě žádosti vysoké školy poskytnout na kapitálové výdaje v termínech do 31. března, 30. června a 31. října kalendářního roku. Po datu 31. října ministerstvo
          a) příspěvek na kapitálové výdaje již neposkytuje,
          b) poskytne zbývající část příspěvku.
       Čl. 3
       Zveřejnění informací o příspěvcích a dotacích a kontrola hospodaření
        
          Ministerstvo uveřejní tato Pravidla ve Věstníku Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy; na svých internetových stránkách uveřejní tato Pravidla a informaci o výši příspěvků a dotací poskytnutých vysokým školám podle těchto Pravidel.
          Hospodaření s příspěvky a dotacemi kontroluje ministerstvo podle § 39 odst. 2 rozpočtových pravidel a podle zákona č. 320/2001 Sb., o finanční kontrole ve veřejné správě a o změně některých zákonů (zákon o finanční kontrole), ve znění pozdějších předpisů, a to zejména při kontrolách hospodaření vysokých škol (§ 87 písm. e) zákona o vysokých školách), při zúčtování a vypořádání dotací a příspěvků se státním rozpočtem za příslušný rok, při analýze výročních zpráv o hospodaření vysoké školy (§ 21 odst. 1 písm. a) zákona o vysokých školách).
          Využití příspěvků a dotací vyhodnotí ministerstvo ve výroční zprávě o stavu vysokého školství (§ 87 písm. b) zákona o vysokých školách) na základě analýzy výročních zpráv o činnosti vysoké školy a o hospodaření vysoké školy (§ 21 odst. 1 písm. a) zákona o vysokých školách) a na základě výsledků z kontrol a jiných poznatků o činnosti vysokých škol.
        
       Čl. 4
       Pravidla stanovení výše příspěvků

       Částka vyčleněná pro příspěvky bude rozdělena podle těchto ukazatelů:


        
       Ukazatelé A a B (studijní programy a s nimi spojená tvůrčí činnost)
        

          Tato část příspěvku se odvozuje od rozsahu a obsahu vzdělávací činnosti vysoké školy, měřené počtem financovaných studií a absolventů, a současně reflektuje postupné metodické změny ve financování vysokých škol, směřující ke zohlednění potřebné struktury výkonů a výstupních parametrů vzdělávací činnosti v souladu se záměrem koncepce reformy vysokého školství, schváleným vládou ČR (usnesení č. 1201/2004), a s Aktualizací koncepce reformy vysokého školství (schválenou vládou ČR usnesením č. 1175/2005).
           
          Při výpočtu se používají tato rozpočtová data:
           

· Počet rozpočtových studentů vysoké školy v akreditovaných studijních programech (včetně akreditovaných studijních programů uskutečňovaných na vyšších odborných školách) k 31. 10. předchozího akademického roku a k 31. 10. probíhajícího akademického roku. Rozpočtovým studentem je student, který je zapsán do studia, s výjimkou studenta-občana České republiky, jehož studium je hrazeno z prostředků jiné rozpočtové kapitoly a studenta, jehož studium je hrazeno podle mezinárodních smluv a usnesení vlády (viz ukazatel D). Do výpočtu se zahrnuje každé probíhající studium každého studenta, které vyhovuje uvedeným kritériím.
· Přepočtený počet studentů, který se zjistí podle tohoto vzorce:
"Nově přijatí" krát 1,0 plus "Ostatní" krát 1,0 plus "Půlroční" krát 0,5. Počet zvláštních studentů se při výpočtu neuvažuje. Pravidla, podle nichž se rozpočtový student započítá mezi nově přijaté, zvláštní nebo studenty ostatní a půlroční, jsou uveřejněna na internetových stránkách ministerstva. Do výpočtu se zahrnuje každé probíhající studium každého studenta, které vyhovuje uvedeným kritériím.
· Normativní počet studentů, který se vypočítá z přepočteného počtu studentů k příslušnému datu jako součet součinů přepočteného počtu studentů vysoké školy a koeficientů ekonomické náročnosti jednotlivých studijních programů, ve kterých studují. Těchto koeficientů ekonomické náročnosti studijních programů je sedm; nejnižší je roven 1,0 a nejvyšší je roven 5,9.
· Počet absolventů vysoké školy, který se zjistí součtem absolventů všech studijních programů vysoké školy za období od 1. 11. předchozího akademického roku do 31. 10. probíhajícího akademického roku. Absolventem (§ 55 zákona o vysokých školách) se pro tento účel rozumí absolvent studijního programu, jehož uskutečňování bylo alespoň částečně hrazeno z finančních prostředků kapitoly státního rozpočtu 333 MŠMT.
· Základní normativ studijního programu, který stanoví pro každý finanční rok náměstek pro vysoké školství ministryně školství, mládeže a tělovýchovy po projednání s reprezentací veřejných vysokých škol.
· Kontrahovaný počet studentů, který se rovná přepočtenému počtu studentů vysoké školy, stanovenému ministerstvem po projednání s touto vysokou školou jako limitní pro výpočet dotace v ukazateli B1. Kategorie kontrahovaných studentů a kritéria pro jejich započtení stanoví náměstek pro vysoké školství ministryně školství, mládeže a tělovýchovy.


        
       Tato část příspěvku vysoké škole je součtem

· součinu základního normativu a normativního počtu studentů k 31. 10. předchozího akademického roku (A), a
· součinu základního normativu a normativního počtu studentů, zjištěného z rozdílu mezi počty přepočtených studentů k 31. 10. probíhajícího akademického roku a k 31. 10. předchozího akademického roku, sníženého o odpočet, pokud přepočtený počet studentů vysoké školy nerespektuje kontrahovaný počet studentů (B1), a
· součinu počtu absolventů a částky připadající na každého z nich, která se vypočte takto: částka určená ministerstvem se vynásobí koeficientem ekonomické náročnosti absolvovaného studijního programu, zaokrouhlí na celé Kč, a pokud jde o absolventa doktorského studijního programu, vynásobí ještě koeficientem 1,5 (B2).


        
       Odpočet se provede tak, že se přepočtený počet studentů přesahující kontrahovaný počet studentů násobí základním normativem a odečte od ukazatele B1.
          Ministerstvo poskytne veřejné vysoké škole zálohu na příspěvek stanovenou na základě rozhodných údajů podle stavu k 31. říjnu předchozího kalendářního roku do výše 1/4 příspěvku poskytnutého na tento účel v předchozím kalendářním roce. O takto poskytnutou zálohu se sníží výše této části příspěvku na běžný rok.
           
        

       Ukazatel C (stipendia pro studenty doktorských studijních programů)

          Tato část příspěvku vyjadřuje podporu studentů studujících v doktorských studijních programech. Stanoví se jako součin částky, určené náměstkem ministryně pro vysoké školství po projednání s reprezentací veřejných vysokých škol, a počtu studentů v prezenční formě doktorských studijních programů, kteří v doktorských studijních programech (podle údajů SIMS) nestudují déle, než je standardní doba studia, přičemž pro výpočet příspěvku jsou rozhodné údaje SIMS k 31. 10. předchozího kalendářního roku, a k 31. 3., 30. 6. a 31. 10. daného kalendářního roku.

       

       Ukazatel D (studující nefinancovaní z ukazatele A nebo B; mezinárodní spolupráce)

          Ukazatel D je zdrojem pro zvýšení příspěvků, podporující plnění závazků z mezinárodních smluv (mimo programů AKTION, CEEPUS a SOCRATES), které nejsou financovány z ukazatele A nebo B. Částky zvyšující příspěvek budou vypočítány podle rozsahu vzdělávací činnosti vysoké školy, výše stipendia, počtů studujících cizinců, na něž není poskytován příspěvek z ukazatele A nebo B, a podle rozsahu úkolů, jimiž je vysoká škola pověřena v mezinárodní spolupráci. V rámci tohoto ukazatele bude stanoven příspěvek na uskutečnění akcí Letních škol slovanských studií.


        

       Ukazatel F (vzdělávací projekty, programy a záměry)

          Ukazatel F je zdrojem pro příspěvky novým vysokým školám a pro zvýšení příspěvků, podporující vzdělávací projekty a aktivity, které nejsou financovány z ukazatele A a B. Žádost vysoké školy o příspěvek z tohoto ukazatele posuzuje náměstek pro vysoké školství ministryně školství, mládeže a tělovýchovy.


        

       Ukazatel M (mimořádné aktivity)

          Příspěvek z tohoto ukazatele přizná ministerstvo na podporu mimořádných, rozpočtem nezajištěných aktivit, které vysoká škola uskutečňuje např. jako důsledek

· nových právních předpisů, které mají značné dopady na plnění úkolů, pro které byla zřízena,
· nových aktuálních úkolů.

          Žádost rektora vysoké školy o příspěvek z tohoto ukazatele posuzuje ministryně školství, mládeže a tělovýchovy.
           


        

       Ukazatel S (stipendia podle § 91 odst. 3 zákona o vysokých školách)


        

        Tato část příspěvku se vypočítá jako součin minimální výše stipendia stanovené nařízením vlády, kterým se provádí § 91 odst. 3 zákona o vysokých školách, a počtu studentů, kteří mají nárok na přídavek na dítě ve zvýšené výměře podle zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, ve znění pozdějších předpisů.


        

       Ukazatel U (ubytovací stipendia)
        

          Tato část příspěvku vysoké škole bude stanovena z částky, určené ministerstvem pro všechny vysoké školy, dané období a tento účel stejným procentem, jako je procento studentů této vysoké školy, kteří podle údajů SIMS k 31.10. probíhajícího akademického roku splňují dále uvedené podmínky pro započtení, z počtu studentů všech vysokých škol, kteří splňují podmínky pro započtení.

Podmínkou pro započtení je, že student

1. je studentem bakalářského, magisterského nebo doktorského studijního programu v prezenční formě studia,
2. studuje v prvním studijním programu, nebo ve studijním programu na něj navazujícím, nebo přestoupil z jednoho takového studijního programu do jiného a předchozí studium mu bylo uznáno; v případě souběžně studovaných studijních programů je student započten nejvýše jednou, a to v tom studijním programu, ve kterém byl do studia zapsán dříve,
3. nepřekročil standardní dobu studia v probíhajícím studijním programu ani v žádném ze souběžně studovaných studijních programů,
4. nemá místo trvalého pobytu v okrese, v němž je místo jeho studia,
5. nemá místo trvalého pobytu na území hlavního města Prahy, je-li místo jeho studia na území hlavního města Prahy.

 Při výpočtu se nepřihlíží ke studiu ve studijním programu, do něhož se uchazeč zapsal a které i ukončil v období od 1. května do 30. října téhož kalendářního roku započtení.


        
        

       Článek 5
       Pravidla stanovení výše dotací na rozvoj vysoké školy


        
       Dotace na rozvoj vysoké školy budou poskytovány podle těchto ukazatelů:
        

       Ukazatel D (studující nefinancovaní z ukazatele A nebo B; mezinárodní spolupráce;
       projekty podle usnesení vlády ČR)

          Dotaci na rozvoj vysoké školy lze z tohoto ukazatele poskytnout na plnění programů AKTION, CEEPUS a SOCRATES a na podporu realizace projektů podle usnesení vlády ČR č. 2/1994, 343/1996, 1306/2000, 773/2001, 813/2003, 652/2004 a 1622/2005. Výše dotací vychází z podkladů Ministerstva financí, Ministerstva zahraničních věcí, příslušných Národních kanceláří a agentur.


        

       Ukazatel F (vzdělávací projekty, programy a záměry)

          Dotaci na rozvoj vysoké školy lze podle tohoto ukazatele poskytnout na podporu projektů a aktivit, které podporují rozvojové záměry vysoké školy nebo ministerstva podle dlouhodobého záměru vysoké školy nebo dlouhodobého záměru ministerstva. Žádost vysoké školy o tuto dotaci posuzuje náměstek pro vysoké školství ministryně školství, mládeže a tělovýchovy.


        

       Ukazatel G (vzdělávací rozvojové projekty Fondu rozvoje vysokých škol)

          Dotaci podle tohoto ukazatele přizná ministerstvo vysokým školám, na kterých se budou řešit vzdělávací projekty, úspěšné ve výběrovém řízení, organizovaném Výborem Fondu rozvoje vysokých škol. Část této dotace, určená zejména na zajištění výběrového řízení a závěrečných oponentních řízení, se poskytne Univerzitě Karlově v Praze pro její součást Agenturu Rady vysokých škol, která tyto činnosti zajišťuje.


        

       Ukazatel M (mimořádné aktivity)

          Dotaci podle tohoto ukazatele přizná ministerstvo na podporu mimořádných, rozpočtem nezajištěných rozvojových aktivit, které vysoká škola uskutečňuje např. jako důsledek

· nových právních předpisů, které mají značné dopady na plnění úkolů, pro které byla zřízena,
· nových aktuálních úkolů.

          Žádost rektora vysoké školy o tuto dotaci posuzuje ministryně školství, mládeže a tělovýchovy.
           


        
       Ukazatel I (rozvojové programy)
        
          Dotaci podle tohoto ukazatele přizná ministerstvo vysokým školám, na kterých se budou řešit projekty v rámci Rozvojového programu vyhlášeného ministerstvem jako součást aktualizace dlouhodobého záměru ministerstva na daný kalendářní rok, úspěšné ve výběrovém řízení. Vyhlášení Rozvojového programu i výsledky výběrového řízení jsou uveřejněny na internetových stránkách ministerstva.
          Část této dotace, určená zejména na zajištění výběrového řízení, se poskytne Univerzitě Karlově v Praze pro Agenturu Rady vysokých škol, která tyto činnosti zajišťuje.
           
           
       Článek 6
       Pravidla stanovení výše dotací na ubytování a stravování studentů
        
          Výše dotace na ubytování a stravování studentů, jež bude poskytnuta příslušné vysoké škole, se vypočte jako součin součtu vysokými školami vykázaného počtu přepočtených hlavních jídel (teplých a studených), vydaných studentům v menzách nebo se souhlasem ministerstva péčí vysoké školy ve stravovacích zařízeních jiných právnických osob (teplé jídlo se započítává koeficientem 1,0; studené jídlo se započítává koeficientem 0,4) za období listopad předchozího akademického roku až říjen probíhajícího akademického roku (dále jen „počet jídel v rozhodném období“) a rozpočtového ukazatele, který ministerstvo určilo na jedno přepočtené hlavní jídlo (dále jen „stravné“). Dotaci na ubytování a stravování studentů lze na žádost rektora vysoké školy zvýšit, došlo-li ke skokovému nárůstu počtu stravovaných studentů anebo v rozhodném období ke snížení výkonu menzy v důsledku její opravy nebo rekonstrukce.
          Ministerstvo může před stanovením výše této části dotace na následující rok rozhodnout o poskytnutí dotace vysoké škole na ubytování a stravování studentů do výše 1/4 dotace poskytnuté na tento účel v běžném roce. O takto poskytnutou dotaci se sníží výše této části dotace na následující rok.
        
        
       Článek 7
       Přechodná ustanovení
        
          Žádost o dotace, kterou vysoká škola podala pro rok 2006, se považuje pro tento rok i za žádost o příspěvek a dotace podle těchto Pravidel.
          Dotace, kterou ministerstvo poskytlo vysoké škole na rok 2006 podle ukazatele A a B před dnem nabytí účinnosti těchto Pravidel, se považuje za zálohu na příspěvek podle § 18 odst. 3 zákona o vysokých školách.
          Pro stanovení výše dotace na ubytování a stravování studentů na rok 2006 činí stravné 23 Kč.
          Na zúčtování a vypořádání dotací poskytnutých pro rok 2005 a povinnosti příjemců těchto dotací se použijí dosavadní pravidla, uvedená v čl. 8 odst. 1.
        
        
       Článek 8
       Závěrečná ustanovení

1. Pravidla pro poskytování dotací veřejným vysokým školám Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy podle zákona č. 111/1998 Sb., o vysokých školách a o změně a doplnění dalších zákonů (zákon o vysokých školách), ve znění pozdějších předpisů, č.j. 28 996/2000-33 ze dne 17. 1. 2001, ve znění změny č.j. 11 337/2002-33 ze dne 24. 1. 2002, změny č.j. 30 650/2002-30 ze dne 10. 1. 2003, změny č.j. 11 159/2004-30 ze dne 24. 1. 2004, změny č.j. 10 903/2005-30 ze dne 18. 1. 2005 a změny č.j. 35 084/2005-30 ze dne 23. 12. 2005 se zrušují.

2. Tato Pravidla nabývají účinnosti dnem podpisu a poprvé se použijí na příspěvky a dotace pro rok 2006.
       
        
        
       V Praze dne 24. února 2006
        
        

           JUDr. Petra Buzková, v.r.
           ministryně školství, mládeže a tělovýchovy