2008/105 Sb. Vyhláška o naturálních a peněžních náležitostech žáků vojenských středních škol



       105/2008 Sb., ve znění … 318/2024

       účinnost 1. února 2025

Vyhláška o naturálních a peněžních náležitostech žáků vojenských středních škol

       Ministerstvo obrany stanoví podle § 166 zákona č. 221/1999 Sb., o vojácích z povolání:

       § 1
       Předmět úpravy
          (1)  Tato vyhláška upravuje rozsah, výši a způsob poskytování naturálních a peněžních náležitostí žákům vojenských středních škol, kteří nejsou vojáky v činné službě a kteří se soustavně studiem připravují k výkonu služby vojáka z povolání.
          (2)  Naturální náležitosti se poskytují ve formě stravování, výstrojních a přepravních náležitostí a ubytování.
          (3)  Peněžní náležitosti se poskytují ve formě opakujícího se měsíčního motivačního příspěvku, jednorázového pololetního motivačního příspěvku, jednorázové motivační odměny nebo náhrad v penězích za neposkytnuté naturální náležitosti.
       Stravování
       § 2
          (1)  Škola poskytuje žákovi stravování, které hradí Ministerstvo obrany ve výši 60 % finanční hodnoty stravní dávky pro žáka. Žák se na úhradě stravování podílí ve výši 40 % finanční hodnoty stravní dávky.
          (2)  V případech stanovených v § 3 odst. 3 písm. b) a c) a § 4 odst. 2 hradí Ministerstvo obrany stravování žáka v plné výši finanční hodnoty stravní dávky.
          (3)  Žákovi, který podíl na úhradě stravování podle odstavce 1 neuhradí, se stravování neposkytne.
          (4)  Stravování se poskytuje žákovi ode dne nástupu do školy do dne ukončení vzdělávání nebo do dne povolání do služebního poměru vojáka z povolání.
       § 3
          (1)  Stravování žáka je zajišťováno výdejem jídla v rámci snídaně, oběda a večeře, a to formou
a)  teplého jídla,
b)  studeného jídla, nebo
c)  potravin6) určených k samostatné nebo skupinové přípravě jídla žáky.
          (2)  Nelze-li poskytnout pokrm žádnou formou uvedenou v odstavci 1, vyplácí se za něj náhrada v penězích podle § 5 odst. 1.
          (3)  Stravování se žákovi neposkytuje v době jeho nepřítomnosti na vyučování v objektech školy nebo v době pobytu v objektech domova mládeže nesouvisejícího se vzděláváním, s výjimkou doby, po kterou
a)  žák koná praktické vyučování, na které byl vyslán školou v rámci svého vzdělávání, nebo
b)  je žák školou vyslán, aby se účastnil sportovní, kulturní, společenské nebo odborně zájmové akce za účelem reprezentace školy, akce organizované Ministerstvem obrany nebo akce pro nadané žáky.
          (4)  Za dobu nepřítomnosti žáka ve škole nebo domově mládeže se nepovažuje první den neplánované nepřítomnosti žáka.
       § 4
       Stravní dávka pro žáka a přídavek potravin
          (1)  Jídlo a potraviny musí odpovídat stravní dávce pro žáka a přídavku potravin, jejich energetickým normám a výživovým hodnotám stanoveným v příloze č. 1 k této vyhlášce a průměrné skladbě spotřeby potravin stanovené v příloze č. 2 k této vyhlášce.
          (2)  Pokud žák koná praktické vyučování u vojenského útvaru nebo vojenského zařízení (dále jen „vojenský útvar”), poskytuje se mu jídlo a potraviny v hodnotě odpovídající stravní dávce, která se u vojenského útvaru připravuje.
          (3)  Ke stravní dávce pro žáka se poskytuje přídavek potravin A. Přídavek potravin A se žákovi vydává po dobu, po kterou jsou nařízena protiepidemická opatření ve škole nebo ve vojenském útvaru.
          (4)  Pokud žák koná praktické vyučování u vojenského útvaru, poskytují se mu ke stravní dávce stanovené v odstavci 2 podle náročnosti vykonávaného praktického vyučování rovněž přídavky potravin B až F podle právního předpisu upravujícího způsob zabezpečování bezplatného stravování, výstrojních a přepravních náležitostí a zabezpečování ubytování vojáků z povolání12) ; podmínky pro poskytování přídavků potravin B až F stanovené právním předpisem podle části věty před středníkem se pro žáka použijí přiměřeně.
       § 5
       Náhrada v penězích a příplatek k náhradě v penězích
          (1)  Náhrada v penězích za jídlo nebo potraviny je finanční hodnota druhů a množství jednotlivých potravin, která odpovídá stravní dávce pro žáka stanovené v příloze č. 1 k této vyhlášce. Žákovi, který uhradil podíl na stravování podle § 2 odst. 1, se náhrada v penězích vyplácí za jednotlivá jídla, která měla být vydána, ve výši 60 % finanční hodnoty stravní dávky pro žáka podle § 6 odst. 1; současně s náhradou v penězích se žákovi vrátí rovněž jím uhrazený podíl na úhradě stravování.
          (2)  Žákovi, kterému vznikl nárok na poskytnutí stravování podle § 2 odst. 2, avšak nebylo možné mu vydat jednotlivá jídla, se vyplatí náhrada v penězích ve výši 100 % finanční hodnoty stravní dávky pro žáka podle § 6 odst. 1.
          (3)  Příplatek k náhradě v penězích se vyplácí žákovi spolu s náhradou v penězích, jestliže se účastní akce podle § 3 odst. 3 písm. b) a nemá-li možnost stravovat se ve škole nebo ve vojenském útvaru.
          (4)  Výše příplatku k náhradě v penězích se rovná nejnižší výši stravného pro vojáka z povolání na služební cestě1) . Z této částky se vyplácí k náhradě v penězích za snídani 20 %, za oběd 40 % a za večeři 40 %.
       § 6
       Energetická, výživová a finanční hodnota stravní dávky pro žáka a přídavku potravin
          (1)  Finanční hodnota stravní dávky pro žáka a přídavku potravin se vypočte tak, že průměrná skladba spotřeby jednotlivých potravin v kilogramech na osobu a den, podle přílohy č. 2 k této vyhlášce, se vynásobí jejich průměrnými obchodními cenami za kilogram. Průměrnou obchodní cenou se rozumí průměrná cena za kilogram jednotlivých druhů potravin nakoupených pro stravování žáků za poslední 3 kalendářní měsíce. Ředitel školy finanční hodnotu stravní dávky pro žáka a přídavku potravin zveřejní na internetových stránkách školy.
          (2)  Finanční hodnota stravní dávky pro žáka a přídavku potravin se upravuje v závislosti na vývoji obchodních cen potravin. Pro úpravu finanční hodnoty stravní dávky pro žáka a přídavku potravin se použijí obdobně ustanovení vyhlášky o způsobu zabezpečování bezplatného stravování, výstrojních a přepravních náležitostí a o zabezpečování ubytování vojáků z povolání12) .
          (3)  Finanční hodnota stravní dávky pro žáka a přídavku potravin se upravuje nejdříve od prvního dne měsíce následujícího po zjištění rozdílu podle odstavce 2.
          (4)  Finanční hodnota stravní dávky pro žáka se žákovi vzdělávajícímu se v oboru vzdělání zaměřeném na proviantní zabezpečení zvyšuje o 10 % ve dnech přípravy stravy ve skupinách do 25 osob. Finanční hodnotu stravní dávky pro žáka vzdělávajícího se ve vojenské škole postižené pohromami nebo jinými závažnými situacemi ohrožujícími životy, zdraví nebo životní prostředí lze zvýšit až o 20 %.
          (5)  Energetická a výživová hodnota stravní dávky pro žáka a přídavku potravin i jejich finanční hodnota v jednotlivých dnech měsíce nemusí být vyčerpána. Měsíční průměr čerpání však musí odpovídat hodnotám stanoveným pro stravní dávku pro žáka v rozmezí 5 % nad až 5 % pod stanovené hodnoty. Roční průměr čerpání nesmí překročit rozmezí 10 % nad až 3 % pod stanovené hodnoty.
       § 7
       Poskytování výstrojních náležitostí a bezplatných služeb
          (1)  Výstrojní náležitosti se zabezpečují výdejem vojenské výstroje nebo náhradou v penězích. Bezplatnými službami se rozumí praní, chemické čištění, úpravy, opravy a údržba vojenské výstroje a úprava vlasů.
          (2)  Žákovi se poskytne vojenská výstroj:
a)  vydaná do vlastnictví dnem nástupu do vojenské střední školy,
b)  svěřená k používání, která po zániku nároku na výstrojní náležitost přechází do vlastnictví žáka,
c)  svěřená k používání, která po zániku nároku na výstrojní náležitost nepřechází do vlastnictví žáka,
d)  spotřebního charakteru.
          (3)  Náhrada v penězích se poskytuje za pořizování a doplňování vojenské výstroje, kterou nelze vydat.
          (4)  Výstrojní náležitosti se žákovi poskytují ode dne nástupu do školy do dne ukončení vzdělávání nebo do dne povolání do služebního poměru vojáka z povolání.
       § 8
       Poskytování vojenské výstroje
          (1)  Žákovi se poskytuje základní vojenská výstroj. K plnění studijních úkolů se žákovi poskytují osobní ochranné pracovní prostředky a další výstroj. Žákovi se vydává do vlastnictví i vojenská výstroj osobního charakteru.
          (2)  Při přeložení žáka ke vzdělávání do jiné školy se mu ponechává ze základní vojenské výstroje pro žáky jen vojenská výstroj podle § 7 odst. 2 písm. a) a b).
       § 9
       Vojenská výstroj při pohřbu
          Zemře-li žák, vydá se k jeho pohřbení osobě, která vypravuje pohřeb, služební stejnokroj bez bot a jedna souprava prádla.
       § 10
       Ortopedická obuv a nadměrné velikosti vojenské výstroje
          (1)  Ortopedická obuv se poskytuje na základě poukazu, který předepsal lékař žákovi místo obuvi, která by mu jinak náležela. Po ukončení vzdělávání nebo po uplynutí doby životnosti obuvi se ortopedická obuv ponechává žákovi ve vlastnictví.
          (2)  Nadměrné velikosti vojenské výstroje zajišťuje škola pro žáka zvláštní zakázkou.
       § 11
       Obměna a údržba vojenské výstroje
          Vojenská výstroj podle § 7 odst. 2 písm. b) a c) se obměňuje podle potřeby. Obměna ortopedické obuvi se provádí stejně jako u obuvi, která by jinak žákovi náležela. Údržba se provádí pouze u výstrojního materiálu podle § 7 odst. 2 písm. b) a c).
       § 12
       Poskytování bezplatné přepravy a náhrada jízdních výdajů v penězích
          (1)  Bezplatnou přepravu (dále jen „přeprava”) na akce související se vzděláváním a akce podle § 3 odst. 3 písm. b) zabezpečuje služební orgán2) .
          (2)  Není-li přeprava zabezpečena podle odstavce 1, poskytne se náhrada prokázaných jízdních výdajů v penězích (dále jen „náhrada jízdních výdajů”).
          (3)  Žákovi náleží náhrada jízdních výdajů jako vojákovi z povolání při služební cestě13) .
       § 13
       (zrušen vyhl. č. 165/2014 Sb. k 1.9.2014)
       § 14
       Přeprava do zdravotnických zařízení
          Žákovi se poskytuje přeprava nebo náhrada jízdních výdajů ve výši podle § 12 odst. 3 za cestu z místa školy do místa zdravotnického zařízení poskytovatele zdravotních služeb určeného ošetřujícím zdravotnickým pracovníkem zdravotnického zařízení vojenského poskytovatele zdravotních služeb a zpět, pokud tato cesta přímo souvisí s poskytnutím neodkladné nebo akutní zdravotní péče anebo plánované zdravotní péče14) u změn zdravotního stavu, které vznikly v důsledku nebo v přímé souvislosti se vzděláváním žáka.
       § 15
       (zrušen vyhl. č. 318/2024 Sb. k 1.1.2025)
       § 16
       Ubytování
          (1)  Žákovi se poskytuje bezplatné ubytování v domově mládeže. Nelze-li poskytnout ubytování v domově mládeže, zabezpečí se ubytování v jiném vojenském ubytovacím zařízení nebo v ubytovacím zařízení jiného provozovatele; to neplatí, pokud byl žák z domova mládeže vyloučen podle § 31 odst. 2 školského zákona.
          (2)  Ubytování podle odstavce 1 se poskytuje v souladu s vnitřním řádem domova mládeže ode dne nástupu do školy po dobu vzdělávání nebo do dne povolání do služebního poměru vojáka z povolání.
          (3)  S výjimkou dnů, po nichž následuje vyučovací den, se ubytování podle odstavce 1 neposkytuje po dobu
a)  pobytů a cest mimo místo školy,
b)  školních prázdnin,
c)  volných dnů vyhlášených ředitelem školy, nebo
d)  dnů pracovního klidu.
          (4)  Ustanovení odstavce 3 písm. b) až d) neplatí v případě, že se žák účastní akce podle § 3 odst. 3 písm. b).
          (5)  Po dobu praktického vyučování u vojenského útvaru zajišťuje žákovi bezplatné ubytování vojenský útvar.
       § 17
       Motivační příspěvek
          (1) 
 Žákovi, který splňuje podmínky stanovené v odstavci 2, náleží motivační příspěvek. Motivační příspěvek se poskytuje jako měsíční nebo pololetní.
          (2) 
 Měsíční motivační příspěvek škola žákovi poskytne v kalendářním měsíci, v němž se účastnil vyučování, v závislosti na jeho studijních výsledcích, pokud
a) 
 byl žák klasifikován ze všech předmětů,
b) 
 bylo chování žáka hodnoceno stupněm 1 - velmi dobré,
c) 
 nebylo žákovi za porušení povinností stanovených školním řádem nebo vnitřním řádem domova mládeže uloženo výchovné opatření třídního učitele, ředitele školy nebo ředitele domova mládeže a
d) 
 žákova nepřítomnost ve vyučování byla omluvena v souladu se školním řádem.
          (3) 
 Měsíční motivační příspěvek se vyplácí měsíčně v období školního vyučování ve výši
a) 
 3 000 Kč, jestliže hodnocení výsledků vzdělávání žáka v žádném předmětu není vyšší než klasifikační stupeň prospěchu 3 - dobrý a průměr klasifikačních stupňů prospěchu není vyšší než 1,50,
b) 
 2 000 Kč, jestliže hodnocení výsledků vzdělávání žáka v žádném předmětu není vyšší než klasifikační stupeň prospěchu 3 - dobrý a průměr klasifikačních stupňů prospěchu není vyšší než 2,00, nebo
c) 
 1 000 Kč, jestliže hodnocení výsledků vzdělávání žáka v žádném předmětu není vyšší než klasifikační stupeň prospěchu 3 - dobrý a průměr klasifikačních stupňů prospěchu není vyšší než 2,50.
          (4) 
 Pololetní motivační příspěvek škola žákovi poskytne v pololetí, v němž se účastnil vyučování, v závislosti na jeho studijních výsledcích, pokud žák splnil podmínky stanovené v odstavci 2 písm. a) až d).
          (5) 
 Pololetní motivační příspěvek se vyplácí pololetně ve výši 3 000 Kč, jestliže hodnocení výsledků vzdělávání žáka v žádném předmětu není vyšší než klasifikační stupeň prospěchu 2 - chvalitebný a průměr klasifikačních stupňů prospěchu není vyšší než 1,50.
          (6) 
 U měsíčního motivačního příspěvku se splnění podmínek podle odstavce 2 písm. a) a b) zjišťuje za předchozí pololetí školního vyučování; splnění podmínek podle odstavce 2 písm. c) a d) se zjišťuje za předchozí kalendářní měsíc, v němž probíhalo vyučování. U pololetního motivačního příspěvku se splnění podmínek podle odstavce 2 písm. a) až d) zjišťuje za předchozí pololetí školního vyučování.
          (7) 
 Pokud bylo žákovi za porušení povinností stanovených školním řádem nebo vnitřním řádem domova mládeže uloženo výchovné opatření třídního učitele, ředitele školy nebo ředitele domova mládeže, neposkytne mu škola měsíční motivační příspěvek po dobu 3 kalendářních měsíců, za které by mu jinak náležel, a to počínaje kalendářním měsícem následujícím po měsíci, ve kterém se uložení výchovného opatření stalo překážkou pro poskytnutí měsíčního motivačního příspěvku.
       § 17a
       Motivační odměna
          (1) 
 Za dosažení jazykové způsobilosti podle NATO STANAG 6001 škola žákovi poskytne motivační odměnu ve výši
a) 
 3 000 Kč za úroveň jazykové způsobilosti SLP 2222, SLP 3333 a SLP 4444 z anglického jazyka, nebo
b) 
 1 500 Kč za úroveň jazykové způsobilosti SLP 1111, SLP 2222, SLP 3333 a SLP 4444 z dalších cizích jazyků stanovených rámcovým nebo školním vzdělávacím programem.
          (2) 
 Motivační odměna podle odstavce 1 se žákovi poskytne v kalendářním měsíci následujícím po měsíci, ve kterém žák dosáhl stanovené úrovně jazykové způsobilosti.
       § 18
       Náhrady při akcích v zahraničí
          Při účasti žáka na akcích podle § 3 odst. 3 písm. b)p, které se konají v zahraničí, se žákovi poskytují náhrady jako vojákovi z povolání při zahraniční služební cestě5) .
       § 19
       Zrušovací ustanovení
          Vyhláška č. 269/1999 Sb., o rozsahu, výši a způsobu poskytování naturálních náležitostí a peněžních náležitostí žákům vojenských středních škol, kteří nejsou vojáky v činné službě a kteří se soustavně studiem připravují k výkonu služby vojáka z povolání, se zrušuje.
       § 20
       Účinnost
          Tato vyhláška nabývá účinnosti dnem 1. dubna 2008.
        
       Ministryně:
       JUDr. Parkanová v. r.
        
       * * *
       Článek II vyhl. č. 165/2014 Sb. zní:
       Čl. II
       Přechodná ustanovení
          1. Kapesné podle § 17 vyhlášky č. 105/2008 Sb., ve znění účinném přede dnem nabytí účinnosti této vyhlášky, náleží žákovi ještě za měsíce září 2014 až leden 2015.
          2. Motivační příspěvek podle § 17 vyhlášky č. 105/2008 Sb., ve znění účinném po dni nabytí účinnosti této vyhlášky, se žákovi poprvé přizná k 1. únoru 2015.
          3. Zvýšení motivačního příspěvku podle § 17 odst. 4 vyhlášky č. 105/2008 Sb., ve znění účinném po dni nabytí účinnosti této vyhlášky, se žákovi poprvé přizná k 1. únoru 2015, získal-li žák úroveň jazykové způsobilosti stanovenou rámcovým nebo školním vzdělávacím programem po dni účinnosti této vyhlášky.
       * * *
       Článek II vyhl. č. 17/2020 Sb. zní:
       Čl. II
       Přechodné ustanovení
          Pokud žákovi vznikl přede dnem nabytí účinnosti této vyhlášky nárok na zvýšení motivačního příspěvku získáním úrovně jazykové způsobilosti stanovené rámcovým nebo školním vzdělávacím programem, bude mu po celou dobu studia částka ve výši tohoto zvýšení vyplácena v měsících, v nichž se vyplácí motivační příspěvek, i po dni nabytí účinnosti této vyhlášky, bez ohledu na skutečnost, zda je mu v měsíci výplaty motivační příspěvek poskytován.
       Příloha č. 1 k vyhlášce č. 105/2008 Sb.
       Stravní dávka pro žáka a přídavek potravin A na osobu a den, normy energetických a výživových hodnot

        

       Stravní dávka (SD) Přídavek potravin (PP)

       Energ. hodnota

       Bílkoviny

       Tuky

       Kyselina linolová

       Sacharidy

       Minerální látky

       Vitamíny

        

        

       živočišné

       rostlinné

       celkem

        

        

        

       vápník

       fosfor

       železo

       A-ekv. retinolu

       B 1

       B 2

       P-P- -ekv. niacinu

       C

        

       kJ

       g

       mg

       µg

       mg

       SD-pro žáka

       15 977

       76

       55,5

       131,5

       124

       11,5

       530

       1 200

       2 000

       21

       1 200

       1,8

       2

       23

       90

       PP-A

       430

        

        

        

        

        

       24

       3

        

        

        

        

        

        

        


       Příloha č. 2 k vyhlášce č. 105/2008 Sb.
       Průměrná skladba spotřeby potravin na osobu a den k dosažení požadovaných energetických a výživových hodnot podle stravní dávky a přídavku potravin k určení výše jejich finanční hodnoty

        

       Druh potravin

       Stravní dávka pro žáka

        

       Dávka v gramech

       Vepřové maso

       70

       Hovězí maso

       69

       Uzené maso

       5

       Ostatní maso

       2

       Vnitřnosti

       15

       Uzeniny a výrobky z masa

       44

       Masové konzervy

       34

       Maso celkem

       239

       Drůbež a drůbeží výrobky

       32

       Kosti

       2

       Ryby

       9

       Rybí výrobky a konzervy

       15

       Máslo

       23

       Sádlo a slanina

       10

       Jedlé tuky a oleje

       21

       Čerstvé mléko

       410

       Mléčné výrobky

       97

       Sýry

       32

       Vejce

       48

       Chléb

       310

       Běžné pečivo

       92

       Jemné pečivo

       45

       Trvanlivé pečivo

       10

       Těstoviny

       17

       Mouka, kroupy, vločky

       65

       Rýže

       26


        

       Druh potravin

       Stravní dávka pro žáka

        

       Dávka v gramech

       Cukr a cukrářské výrobky

       68

       Brambory

       490

       Čerstvá a mražená zelenina

       190

       Nakládaná a sušená zelenina

       70

       Kysané a sterilované zelí

       20

       Zelenina celkem

       280

       Čerstvé, mražené a sušené ovoce

       88

       Citrusové plody

       40

       Kompoty

       35

       Zahuštěné ovocné výrobky

       36

       Ovoce celkem

       199

       Přísady, nápoje, ostatní potraviny

       362


        

       Druh potravin

       Přídavek potravin A

        

       Dávka v gramech

       Cukr a cukrářské výrobky

       25

       Přísady, nápoje, ostatní potraviny

       300


       
       Poznámky pod čarou
1)  § 2 písm. a) vyhlášky č. 267/1999 Sb., kterou se stanoví výše náborového příspěvku, příspěvku při přestěhování a stravného a postup při přiznávání cestovních a jiných náhrad vojákům z povolání, ve znění pozdějších předpisů.
2)  § 2 odst. 2 zákona č. 221/1999 Sb., o vojácích z povolání.
4)  Nařízení vlády č. 39/2008 Sb., kterým se upravuje výše služného vojáků v záloze povolaných na vojenské cvičení.
5)  § 79 až 84 zákona č. 221/1999 Sb., o vojácích z povolání, ve znění zákona č. 254/2002 Sb.
6)  Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 178/2002 ze dne 28. ledna 2002, kterým se stanoví obecné zásady a požadavky potravinového práva, zřizuje se Evropský úřad pro bezpečnost potravin a stanoví se postupy týkající se bezpečnosti potravin.
9)  § 24 odst. 1 zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon).
10)  § 11 vyhlášky č. 220/2007 Sb., kterou se pro školy a školská zařízení zřizované Ministerstvem obrany provádějí některá ustanovení školského zákona, ve znění vyhlášky č. 278/2012 Sb.
12)  Vyhláška č. 266/1999 Sb., o způsobu zabezpečování bezplatného stravování, výstrojních a přepravních náležitostí a o zabezpečování ubytování vojáků z povolání, ve znění pozdějších předpisů.
13)  § 74 zákona č. 221/1999 Sb., o vojácích z povolání, ve znění pozdějších předpisů.
14)  § 5 odst. 1 zákona č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování (zákon o zdravotních službách).