2005 č. j. 22 128/2005 - 51 Organizační řád Turnaje mladých fyziků

        

Organizační řád Turnaje mladých fyziků

Č.j.: 22 128/2005-51

dne 8. 11.2005


           

          Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy v souladu s s § 3 odst. 5 vyhlášky č. 55/2005 Sb., o podmínkách organizace a financování soutěží a přehlídek v zájmovém vzdělávání, vydává tento organizační řád Turnaje mladých fyziků:


 
ČÁST PRVNÍ
 
Základní ustanovení
 
Čl. 1
 
Povaha a cíl Turnaje mladých fyziků
 

(1) Turnaj mladých fyziků (dále jen „TMF“) je soutěž pro studenty středních škol. TMF je forma špičkové odborné přípravy talentů ve fyzice.
(2) Cílem TMF je aktivizovat talentované studenty, vést je k tvořivému přístupu při řešení vědeckých problémů a umožnit jim osvojit si základní způsoby práce ve vědeckém kolektivu s důrazem na ovládnutí zásad vedení vědecké diskuse, a to i na mezinárodní úrovni (v anglickém jazyce).
(3) TMF je jednotný pro celé území ČR a koná se každoročně.
(4) Pojetí TMF v ČR je v souladu s mezinárodním TMF (dále jen „MTMF“).


        

       Čl. 2
Vyhlašovatel a organizátoři TMF
 

(1) Vyhlašovatelem TMF je Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (dále jen „ministerstvo“).
(2) Zodpovědnou za uskutečnění soutěže na ústřední úrovni je z pověření ministerstva Jednota českých matematiků a fyziků (dále jen „JČMF“).
(3) Na odborném zajištění soutěže se podílí Fyzikální ústav Akademie věd ČR.
(4) Organizátory TMF jsou:

a) na úrovni škol - ředitel školy ve spolupráci s pověřeným učitelem fyziky,
b) na republikové úrovni - Český výbor TMF (dále jen „ČV TMF“).


 
ČÁST DRUHÁ
       Čl. 3
Organizace a řízení soutěže
 

(1) TMF je soutěží družstev - pětičlenných kolektivů žáků středních škol vedených učitelem fyziky.
(2) Do soutěže se může z jedné školy zapojit i více družstev.
(3) Soutěže se může výjimečně zúčastnit i družstvo s nižším počtem členů (minimálně však se třemi).
(4) TMF probíhá ve dvou úrovních - na úrovni škol a na republikové úrovni.
(5) Výsledkem TMF na úrovni škol jsou písemná řešení náročných experimentálních a teoretických fyzikálních úloh, jež vycházejí z problémů zaměřených na aktuální vědeckotechnickou praxi. Tato řešení jsou soutěžními družstvy samostatně zpracována formou protokolů.
(6) Každý protokol je zpracován v českém jazyce na samostatných listech formátu A4. Na prvním listu každého protokolu musí být uvedeno označení soutěžního družstva. Nedílnou součástí protokolu jsou přílohy, dokumentující získané výsledky.
(7) Do soutěže na republikové úrovni (dále jen „finále“) se přihlašují vítězná družstva ze školních kol. Soubor protokolů s vypracovanými úlohami spolu s přihláškou, která obsahuje úplnou adresu školy (včetně čísla telefonu, faxu a adresy e-mailu), jména ředitele školy, učitele fyziky a členů družstva, zašle předsedovi ČV TMF do stanoveného termínu (zpravidla konec března) ředitel příslušné školy.
(8) Finále se koná v dubnu. Přesný termín konání stanoví ČV TMF v koordinaci s řídícími orgány dalších soutěží (zejména předmětových olympiád) tak, aby pokud možno nebylo narušeno pravidelné vyučování.


Čl. 4

JČMF a ČV TMF
 

(1) Úkolem JČMF je:

a) navrhovat složení nového ČV TMF,

b) dohlížet na čerpání rozpočtu TMF pro ústřední akce a jejich vyúčtování,

c) po dobu pěti let archivovat všechny materiály, které se týkají TMF, včetně účetních dokladů. 1)

(2) Řídícím orgánem TMF je ČV TMF.
(3) Členy ČV TMF jmenuje ministerstvo na základě návrhu JČMF. Délka funkčního období je zpravidla 5 let. Po uplynutí funkčního období mohou být odstupující členové znovu jmenováni.
(4) Ze závažných důvodů lze ukončit členství v ČV TMF před vypršením funkčního období.
(5) ČV TMF spolupracuje s Organizačním výborem MTMF. Pro styk se zahraničím užívá název „Czech Committee of Young Physicist’s Tournament“.
(6) ČV TMF zasedá nejméně jedenkrát ročně.
(7) Úkolem ČV TMF je:

a) zabezpečovat obsah soutěže, připravit, řídit a vyhodnotit finále soutěže. Za tím účelem mj.:

- zaslat v říjnu, případně v listopadu školám soubor 17 úloh pro daný ročník a zabezpečit jejich zveřejnění v časopisu Rozhledy matematicko-fyzikální,

          - vybrat určitý počet úloh z celkového souboru úloh pro daný ročník, jež budou v
           rámci finále prezentovány v anglickém jazyce a jejich seznam oznámit pozvaným
           družstvům,

           - na základě vyhodnocení protokolů hodnotící komisí provést výběr z družstev
           přihlášených do finále, případně rozhodnout o uskutečnění semifinále v rámci finále,

- navrhnout hodnotící komisi a určit jejího vedoucího,

b) zabezpečit přípravu družstva, které zvítězilo ve finále soutěže, před MTMF,
c) zpracovat podklady pro přehled soutěží a přehlídek, vyhlašovaných ministerstvem pro následující školní rok, a zaslat je ministerstvu do 31. března příslušného roku, 2)
d) na závěr celého ročníku TMF vyhodnotit jeho průběh, zpracovat hodnotící zprávu a zaslat ji ministerstvu do 15. listopadu,
e) spolupracovat s řídícími orgány dalších fyzikálních soutěží v ČR,
f) propagovat TMF na středních školách.


 
Čl. 5
Hodnotící komise
 

(1) Hodnotící komise je nejméně desetičlenná. Tvoří ji vědečtí pracovníci, profesoři středních a vysokých škol, případně další odborníci v oboru fyziky.
(2) Hodnotící komise vyhodnotí protokoly družstev přihlášených do finále.
(3) Hodnotící komise řídí a vyhodnocuje vědecké diskuse finále.
(4) Vedoucí hodnotící komise nebo jím určený člen (moderátor) řídí průběh vědecké diskuse. Řídící diskuse musí bezpodmínečně zajistit, aby byly dodrženy stanovené časové limity jednotlivých vystoupení.
(5) Hodnotící komise známkami ohodnotí zúčastněná soutěžní družstva a prostřednictvím svých závěrečných připomínek může přispět k „úplnému“ dořešení úlohy.
(6) Hodnotící komise postupuje v souladu s hodnotícími kritérii MTMF.


 
Čl. 6
Průběh finále
 

(1) Ve finále v rámci vědecké diskuse soutěžící obhajují svá řešení úloh a současně se stávají oponenty a recenzenty řešení jiných družstev.
(2) Vědecká diskuse o řešených problémech se uskutečňuje v soutěžním bloku označovaném jako fyzikální souboj (dále jen „FS“). FS probíhá mezi třemi až čtyřmi družstvy současně a v souladu s tím je FS rozdělen do tří až čtyř dílčích etap.
(3) V průběhu FS členové soutěžních družstev na základě úvodního losování postupně zaujímají jedno z postavení „referent-oponent-recenzent-pozorovatel“.
(4) V úvodu každé etapy FS oponent zadává úlohu referentovi, který ji na základě veřejného prohlášení přijme či odmítne. V případě odmítnutí oponent určí jinou úlohu. Družstvo prostřednictvím referenta může bez penalizace v jedné etapě odmítnout nejvýše 2 úlohy, při odmítnutí dalších úloh je penalizováno (viz odstavec 6). Hodnotící komise u každého družstva zaznamená v přehledné tabulce ty úlohy, jež odmítlo. V průběhu FS družstvo může bez penalizace kdykoliv znovu odmítnout již jednou odmítnutou úlohu, ale může ji později i přijmout. V rámci celé soutěže v souhrnu všech FS může každé družstvo bez penalizace odmítnout nejvýše čtyři různé úlohy.
(5) Jednotlivá vystoupení v rámci jedné etapy ve FS probíhají dle následujících časových intervalů:

- zadání úlohy referentovi oponentem (l min)
- rozhodování referenta o přijetí nebo odmítnutí úlohy (1 min)
- příprava referenta (5 min)
- prezentace řešení referentem (10 min)
- dotazy oponenta referentovi a jeho odpovědi (2 min)
- příprava oponenta (3 min)

- hodnocení řešení, prezentovaného referentem, ze strany oponenta (5 min)

- diskuse mezi referentem a oponentem (5 min)
- dotazy recenzenta referentovi a oponentovi a jejich odpovědi (2 min)
- příprava recenzenta (2 min)
- hodnocení vystoupení referenta i oponenta recenzentem (3 min)
- závěrečné poznámky referenta (2 min)
- dotazy hodnotící komise a její hodnocení (2 min)
- připomínky členů hodnotící komise (nepovinné) (4 min).

(6) Každé družstvo si pro jednotlivá postavení určuje svého zástupce, jehož jméno nahlásí hodnotící komisi. Úkoly soutěžících v jednotlivých postaveních v rámci FS jsou následující:

a) referent předkládá podstatná fakta k řešení úlohy, zaměřuje se na základní fyzikální údaje. Svoje vystoupení doplňuje dopředu připravenými obrázky, schématy, diapozitivy, fotografiemi, fóliemi, výstupy z počítače apod. Ve vymezeném časovém limitu může referenta doplnit i další člen družstva. Ve vzájemné diskusi referent reaguje na připomínky oponenta,
b) oponent s využitím doplňujících otázek referentovi rozebírá základní myšlenky, obsažené v řešení úlohy. Ve svém hodnocení nepředkládá své vlastní řešení, ale analyzuje a kritizuje řešení předložené referentem, vyjadřuje kritické připomínky, jimiž poukazuje na chyby, nejasnosti a nedostatky,
c) recenzent stručně ohodnotí vystoupení referenta a oponenta,
d) pozorovatel pouze sleduje průběh soutěže a nezasahuje do ní.

(7) Každý z členů družstva může v průběhu všech etap FS vystoupit v některém ze soutěžních postavení (referent, oponent, recenzent) maximálně dvakrát. Krátké poznámky doplňující vystoupení jiných členů družstva jsou povoleny každému členovi.
(8) Finále musí sestávat alespoň ze tří FS. Pokud se uskuteční semifinále, mohou být v jednotlivých semifinálových skupinách zadány stejné úlohy.
(9) Průběh vědecké diskuse ohodnotí hodnotící komise známkami 3-, 3, 3+, 4-, 4, 4+, 5, 5+, jimž odpovídá bodové ohodnocení 27, 30, 33, 37,..., 50, 53 bodů. Získané body jsou násobeny podle případné penalizace koeficientem 3.0 nebo 2.8 u referenta, 2.0 nebo 2.5 u oponenta a 1.0 u recenzenta. Koeficient 2.8 odpovídá penalizaci družstva referenta v případě odmítnutí tří (popřípadě celkem pěti - viz odstavec 3) a více úloh, koeficient 2.5 získává oponent při zadání úlohy referentovi bez penalizace družstva referenta.
(10) Diskuse mezi soutěžícími družstvy se uskutečňuje za přítomnosti dalších účastníků finále TMF a veřejnosti. Hodnocení výsledků je rovněž veřejné.
(11) Účastníci finále TMF jsou za svoje výsledky oceněni diplomem a věcným darem v ceně určené zvláštním právním předpisem. 3)


 
Čl. 7
Účast v MTMF
 

(1) Účast soutěžního družstva v MTMF se řídí organizačním řádem této soutěže.
(2) V MTMF reprezentuje Českou republiku pětičlenné družstvo a dvoučlenný doprovod – vedoucí delegace a vedoucí družstva.
(3) Složení delegace České republiky pro MTMF předkládá ministerstvu vedení JČMF na návrh ČV TMF. JČMF zodpovídá za odborné a jazykové znalosti vedoucích, jež musí vyhovovat požadavkům uvedeným v organizačním řádu MTMF.
(4) Pro účastníky mezinárodní soutěže může být pořádáno přípravné soustředění.
(5) Povinností vedoucího delegace a vedoucího družstva je zabezpečit vzornou reprezentaci České republiky, dbát na bezpečnost soutěžících a vykonávat pedagogický dozor po dobu jejich pobytu na mezinárodní soutěži spolu s orgány, které k tomu vedení soutěže určilo.


 

ČÁST TŘETÍ

Čl. 8
Bezpečnost práce při soutěži


 
Dozor nad žáky po dobu dopravy na finále a zpět zajišťuje vysílající škola. V průběhu akce přejímá dozor nad žáky organizátor finále - ČV TMF, který určí počátek a konec tohoto dozoru. 4)

       ČÁST ČTVRTÁ

Čl. 9
Zvláštní ustanovení
 

(1) Účast žáků ve všech kolech soutěže TMF včetně mezinárodních soutěží je považována za činnost, která přímo souvisí s vyučováním.
(2) Pravidelná činnost při organizování soutěže i pravidelné organizační a odborné působení ve výboru a hodnotící komisi TMF se považuje za pedagogicky a společensky významnou činnost profesorů a ostatních odborných pracovníků, započítává se do pracovního úvazku nebo se přiměřeně honoruje.


 
 

ČÁST PÁTÁ
 
Čl. 10

Závěrečná ustanovení


 

(1) Ruší se organizační řád Turnaje mladých fyziků č.j. 35 300/97-26.
(2) Tento organizační řád nabývá účinnosti dnem 8. 11. 2005.


 

       Ing. Karel Hrdý
náměstek ministryně

___________________

1) § 31 odst. 2, písm. b) zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů.
2) § 3 odst. 6 vyhlášky MŠMT č. 55/2005 Sb., o podmínkách organizace a financování soutěží a přehlídek v zájmovém vzdělávání.
3) § 6 odst. 2 vyhlášky MŠMT č. 55/2005 Sb.
4) § 7 odst. 1 vyhlášky MŠMT č. 55/2005 Sb.