2007 č. j. 6944/2007 - 51 Organizační řád soutěží v cizích jazycích |
Organizační řád soutěží v cizích jazycích |
Č.j.: 6 946/2007-51
dne 14. 6. 2007
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy v souladu s § 3 odst. 5 vyhlášky č. 55/2005 Sb., o podmínkách organizace a financování soutěží a přehlídek v zájmovém vzdělávání, vydává tento organizační řád soutěží v cizích jazycích:
ČÁST PRVNÍ
Základní ustanovení
Čl. 1
Povaha a cíl soutěží v cizích jazycích
(1) Soutěže v cizích jazycích (dále jen „SCJ“) zahrnují Soutěž v jazyce německém (dále jen „SJN“), Soutěž v jazyce anglickém (dále jen „SJA“), Soutěž v jazyce francouzském (dále jen „SJF“), Soutěž v jazyce španělském (dále jen „SJŠ“), Soutěž v jazyce ruském )dále jen „SJR“) a Soutěž v jazyce latinském (dále jen „SJL“).
(2) Cílem SCJ je rozvíjet zájem žáků o studium cizích jazyků, poskytnout talentovaným žákům možnost porovnat úroveň svých jazykových znalostí s ostatními a získat tím motivaci k dalšímu odbornému růstu. Soutěže hodnotí schopnost žáků použít cizího živého jazyka k navázání nových kontaktů s rodilými mluvčími a využít ho jako prostředku k získání informací.
(3) SJL má pouze písemnou formu a jejím cílem je podpořit zájem žáků o jazyk, který se výrazně promítá téměř ve všech živých jazycích (mj. latinská rčení, zkratky, nápisy) a stal se spolu s řečtinou základem pro terminologii vědních oborů. SJL zároveň podporuje zájem žáků o antickou kulturu a o její odraz v kultuře evropské (mytologie).
(4) SCJ jsou jednotné pro celé území České republiky a pořádají se každoročně.
(5) SCJ se člení podle kategorií a soutěžních kol.
Čl. 2
Vyhlašovatel
(1) Vyhlašovatelem SCJ je Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (dále jen „ministerstvo“).
(2) Zodpovědným za uskutečnění soutěží na ústřední úrovni je z pověření ministerstva Národní institut dětí a mládeže Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (dále jen „NIDM“).
(3) Na odborném zajištění SCJ se podílejí jednotlivá profesní sdružení učitelů cizích jazyků.
ČÁST DRUHÁ
Organizace a řízení soutěže
Čl. 3
(1) SJN je organizována v následujících kategoriích a soutěžních kolech:
a) v kategorii I. A - určené žákům do 7. ročníků základních škol; probíhá ve školním a okresním kole,
b) v kategorii I. B - určené žákům do 7. ročníků základních škol s rozšířeným vyučováním jazyků a 1. a 2. ročníků osmiletých gymnázií; probíhá ve školním a okresním kole,
c) v kategorii II. A - určené žákům 8. a 9. ročníků základních škol; probíhá ve školním, okresním, krajském a ústředním kole,
d) v kategorii II. B - určené žákům 8. a 9. ročníků základních škol s rozšířeným vyučováním jazyků a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií; probíhá ve školním, okresním, krajském a ústředním kole,
e) kategorii II. C - určené žákům 8. a 9. ročníků základních škol a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií, kteří měli či mají trvalou možnost souvisle komunikovat v daném jazyce mimo samotnou jazykovou výuku; probíhá ve školním, krajském a ústředním kole,
f) v kategorii III. A - určené žákům l. až 3. ročníků všech typů středních škol 1); probíhá ve školním, okresním, krajském a ústředním kole.
g) v kategorii III. B - určené žákům l. až 3. ročníků všech typů středních škol 1), kteří měli či mají trvalou možnost souvisle komunikovat v daném jazyce mimo samotnou jazykovou výuku; probíhá ve školním, krajském a ústředním kole.2) SJA je organizována v následujících kategoriích a soutěžních kolech:
a) v kategorii I. A - určené žákům do 7. ročníků základních škol; probíhá ve školním a okresním kole,
b) v kategorii I. B - určené žákům do 7. ročníků základních škol s rozšířeným vyučováním jazyků a 1. a 2. ročníků osmiletých gymnázií; probíhá ve školním a okresním kole,
c) v kategorii II. A - určené žákům 8. a 9. ročníků základních škol; probíhá ve školním, okresním, krajském a ústředním kole,
d) v kategorii II. B - určené žákům 8. a 9. ročníků základních škol s rozšířeným vyučováním jazyků a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií; probíhá ve školním, okresním, krajském a ústředním kole,
e) v kategorii III. - určené žákům l. až 3. ročníků všech typů středních škol 1); probíhá ve školním, okresním, krajském a ústředním kole.(3) SJF je organizována v následujících kategoriích a soutěžních kolech:
a) kategorie ZŠ A1 - je určena žákům základních škol a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií, jejichž délka studia francouzštiny nepřesáhla 3 roky a délka týdenní výuky (včetně konverzace v daném jazyce, příp. mimoškolní výuky) nepřesahuje 12 hodin; probíhá ve školním, krajském a ústředním kole,
b) kategorie ZŠ A2 - je určena žákům základních škol a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií, jejichž délka studia francouzštiny přesáhla 3 roky nebo délka týdenní výuky (včetně konverzace v daném jazyce, příp. mimoškolní výuky) přesahuje 12 hodin; probíhá ve školním, krajském a ústředním kole,
c) kategorie SŠ B1 - je určena žákům 1. až 3. ročníků všech typů středních škol 1), jejichž délka studia francouzštiny nepřesáhla 3 roky a délka týdenní výuky (včetně konverzace v daném jazyce, příp. mimoškolní výuky) nepřesahuje 12 hodin; probíhá ve školním, krajském a ústředním kole,
d) kategorie SŠ B2 - je určena žákům 1. až 3. ročníků všech typů středních škol 1), jejichž délka studia francouzštiny přesáhla 3 roky nebo délka týdenní výuky (včetně konverzace v daném jazyce, příp. mimoškolní výuky) přesahuje 12 hodin; probíhá ve školním, krajském a ústředním kole.
(4) SJŠ je organizována v následujících kategoriích a soutěžních kolech:
a) v kategorii SŠ I - určené žákům l. a 2. ročníků všech typů středních škol 1) do 2 let výuky španělštiny; probíhá ve školním, krajském a ústředním kole,
b) v kategorii SŠ II - určené žákům 3. a 4. ročníků všech typů středních škol 1) s více než 2 lety výuky španělštiny; probíhá ve školním, krajském a ústředním kole.(5) SJR je organizována v následujících kategoriích a soutěžních kolech:
a) v kategorii SŠ I - určené žákům l. a 2. ročníků všech typů středních škol 1) do 2 let výuky ruštiny; probíhá ve školním, krajském a ústředním kole,
b) v kategorii SŠ II - určené žákům 3. a 4. ročníků všech typů středních škol 1) s více než 2 lety výuky ruštiny; probíhá ve školním, krajském a ústředním kole.(6) SJL je organizována v následujících kategoriích a soutěžních kolech:
a) v kategorii SŠ A - určené žákům všech typů středních škol s výukou latinského jazyka, kteří absolvovali méně než dva roky studia latiny; probíhá ve školním, zemském 2) a ústředním kole,
b) v kategorii SŠ B - určené žákům všech typů středních škol s výukou latinského jazyka, kteří absolvovali více než dva roky studia latiny; probíhá ve školním, zemském 2) a ústředním kole.(7) Termíny konání jednotlivých soutěžních kol a další informace upřesňující organizaci příslušného ročníku SCJ (mj. i odůvodněné změny ve vymezení kategorií podle odst. 1 až 5) jsou oznamovány v propozicích a materiálech NIDM a ústředních komisí jednotlivých jazykových soutěží (dále jen „ÚK SCJ“), případně v bulletinech a informačních tiskovinách vydávaných příslušnými sdruženími učitelů cizích jazyků.
(8) Termíny konání jednotlivých soutěžních kol SCJ stanovují NIDM a ÚK SCJ v koordinaci s řídícími orgány dalších soutěží (zejména předmětových olympiád) tak, aby pokud možno nebylo narušeno pravidelné vyučování a obecně chod škol.
Čl. 4
Účast žáků v SCJ
(1) Účast žáků v SCJ je dobrovolná. 3)
(2) Zájemci o soutěž včetně těch, kteří se jazyku neučí ve škole, se přihlašují u učitele, který je pověřen organizací soutěže v příslušném jazyce.
(3) Žák soutěží v SCJ v odpovídající kategorii, popřípadě může soutěžit i v kategorii vyšší.
(4) Žáka není možné zařadit přímo do vyššího soutěžního kola SCJ.
(5) Do kategorií uvedených v čl. 3 odst. 2 až 6 se nezařazují žáci, kteří měli či mají trvalou možnost souvisle komunikovat v daném jazyce mimo samotnou jazykovou výuku. Jde o tyto případy:
a) žák pobýval během školní docházky v dané jazykové oblasti déle než šest měsíců nepřetržitě,
b) daný jazyk je mateřským jazykem žáka nebo žák žije v bilingvní (dvojjazyčné) rodině, tj. je od narození vychováván v daném jazyce, takže ho může používat rovnocenně jazyku mateřskému,
c) žák v rámci školní docházky se učí nebo se učil alespoň po dobu jednoho školního roku více předmětů v daném jazyce - například navštěvuje nebo navštěvoval cizojazyčné gymnázium.
Čl. 5
Úkoly soutěžících
(1) Úkolem soutěžících je samostatně vyřešit zadané úkoly.
(2) Pokud má soutěžící výhrady k regulérnosti průběhu soutěže, má právo se odvolat v případě školního kola k pověřenému učiteli, v případě vyšších soutěžních kol k příslušné komisi SCJ, popřípadě ke komisi o stupeň vyšší.
Čl. 6
Organizace a propagace soutěže na škole, školní kolo SCJ
(1) Zodpovědným za uskutečnění soutěže na škole je ředitel školy, který pověřuje učitele příslušného cizího jazyka zabezpečením soutěže (dále jen „pověřený učitel“).
(2) Úkolem pověřeného učitele je propagovat soutěž mezi žáky, evidovat přihlášky do soutěže, připravit, řídit a vyhodnotit školní kolo, předávat žákům případné texty soutěžních úloh a pomáhat soutěžícím odbornými radami.
(3) Spolu s pověřeným učitelem se na přípravě, řízení a vyhodnocení školního kola mohou podílet další učitelé cizích jazyků.
(4) Školního kola se účastní žáci (včetně těch, kteří se jazyku neučí ve škole), kteří se do stanoveného termínu přihlásí u pověřeného učitele.
(5) Pověřený učitel případně spolu s dalšími učiteli cizích jazyků:
a) zajistí organizaci a regulérnost průběhu soutěžního kola podle propozic NIDM a ÚK SCJ,
b) stanoví soutěžní úkoly u soutěží v živých jazycích,
c) vyhodnotí výsledky kola, na jejich základě stanoví pořadí soutěžících a vyhlásí výsledky soutěže.(6) Po skončení školního kola zašle ředitel školy nebo pověřený učitel tajemníkovi příslušné komise vyššího stupně příslušné soutěže výsledkovou listinu všech účastníků s počty dosažených bodů, úplnou adresou školy a stručné hodnocení školního kola.
(7) U SJL se řešení úkolů soutěžících uschovávají na škole po dobu jednoho roku. Komise všech stupňů příslušné SCJ jsou oprávněny vyžádat si je k nahlédnutí.
Čl. 7
Okresní kolo a okresní komise SCJ
(1) Zodpovědným za uskutečnění okresního kola SJN a SJA je příslušný kraj.
(2) Pro řízení SJN a SJA v okresech zřizuje kraj okresní komise.
(3) Okresní komise SJN a SJA jsou složeny z předsedy a tajemníka. Předsedou je zpravidla předseda hodnotící komise (dále jen „porota“) okresního kola, tajemníkem pracovník organizace pověřené uspořádáním okresního kola.
(4) Členy okresních komisí SJN a SJA jmenuje kraj na základě návrhu odstupujících okresních komisí. Kraj může pověřit jmenováním okresních komisí organizátory okresních kol. Délku funkčních období stanovuje příslušný kraj. Po uplynutí funkčního období mohou být odstupující členové znovu jmenováni.
(5) Úkolem okresních komisí SJN a SJA je:
a) propagovat soutěže na školách, koordinovat činnost pověřených učitelů a poskytovat jim dle potřeby odbornou a metodickou pomoc,
b) sledovat průběh a zajišťovat regulérnost příslušných soutěží v okrese,(6) Organizátorem okresních kol je kraj nebo organizace jím pověřená. 4)
(7) Okresního kola příslušné soutěže se v každé kategorii zúčastňují vítězové školních kol. V případě, že není možné uspořádat okresní kolo v příslušné kategorii vzhledem k malému počtu zúčastněných škol, lze spojit dva (nebo více) okresů v kraji a uspořádat společnou soutěž s tím, že do krajského kola postoupí nejlepší soutěžící za každý okres v příslušné kategorii.
(8) Úkolem organizátora okresního kola příslušné soutěže ve spolupráci s příslušnou okresní komisí je připravit, řídit a vyhodnotit okresní kolo. Za tím účelem mj.:
a) písemně pozve vítěze školního kola SJN a SJA nejméně deset dnů před konáním okresního kola,
b) určí porotu a zajistí regulérnost průběhu soutěžního kola,
c) po skončení okresního kola zašle:- tajemníkovi příslušné krajské komise SCJ výsledkovou listinu všech účastníků s počty dosažených bodů, úplnými adresami škol, stručné hodnocení okresního kola s uvedením počtu soutěžících ve školním kole, případně náměty a doporučení ke zvýšení organizační a obsahové úrovně soutěže,
- kraji do jím stanoveného termínu obsahové vyhodnocení a finanční vypořádání akce v souladu s pravidly hospodaření s finančními prostředky poskytnutými ministerstvem na zabezpečení soutěží na příslušný kalendářní rok a počet soutěžících ve školním kole, případně náměty a doporučení ke zvýšení organizační a obsahové úrovně soutěže.(9) Úkolem poroty, která je složena nejméně ze dvou členů, je:
a) na základě doporučení v propozicích SCJ stanovit soutěžní úkoly,
b) vyhodnotit výsledky kola, na jejich základě stanovit pořadí soutěžících a vyhlásit výsledky soutěže.(10) V případě, že porota zjistí, že soutěžící nesplňuje kritéria pro zařazení do soutěže (viz čl. 4 odst. 5), hodnotí jej mimo pořadí.
(11) Soutěžící, kteří se umístili na 1. až 3. místě, obdrží diplom s vyznačením umístění a věcný dar v ceně určené zvláštním právním předpisem. 5) Ostatní soutěžící obdrží diplom za účast.
(12) Organizátor okresního kola archivuje všechny materiály, které se týkají soutěže, včetně účetních dokladů, 6) po dobu 5 let.
Čl. 8
Krajské kolo a krajská komise SCJ
(1) Zodpovědným za uskutečnění krajského kola SCJ je kraj.
(2) Pro řízení SCJ v kraji zřizuje kraj krajské komise SCJ.
(3) Krajské komise SCJ jsou složeny z předsedy a tajemníka. Předsedou je zpravidla předseda poroty krajského kola, tajemníkem pracovník organizace pověřené uspořádáním krajského kola.
(4) Členy krajských komisí SCJ jmenuje kraj na základě návrhu odstupujících krajských komisí. Kraj může pověřit jmenováním krajských komisí organizátory krajských kol. Délku funkčních období stanovuje příslušný kraj. Po uplynutí funkčního období mohou být odstupující členové znovu jmenováni.
(5) Úkolem krajských komisí SCJ je:
a) koordinovat činnost okresních komisí SJN a SJA,
b) u soutěží, u kterých se nekonají okresní kola, propagovat soutěže na školách, koordinovat činnost pověřených učitelů a poskytovat jim dle potřeby odbornou a metodickou pomoc,
c) sledovat průběh a zabezpečovat regulérnost SCJ v kraji,(6) Organizátory krajských kol SCJ jsou kraje nebo organizace jimi pověřené. 4)
(7) Krajského kola příslušné soutěže se zúčastňují vítězové okresních kol všech kategorií SJA a vybraných kategorií SJN a vítězové školních kol kategorií a soutěží, u kterých se nekonají okresní kola. V případě, že není možné uspořádat krajské kolo v dané kategorii z důvodu malého počtu zúčastněných škol, může organizátor krajského kola v případě SJN a SJA pozvat s vítězem okresního kola i soutěžícího, který se v okresním kole umístil na druhém místě. Do ústředního kola postoupí v tomto případě v příslušné kategorii příslušné soutěže nejlepší soutěžící z každého kraje.
(8) Úkolem organizátora krajského kola příslušné SCJ ve spolupráci s příslušnou krajskou komisí je připravit, řídit a vyhodnotit krajské kolo. Za tím účelem mj.:
a) písemně pozve soutěžící v souladu s odst. 6 nejméně deset dnů před konáním krajského kola,
b) určí porotu a zajistí regulérnost průběhu soutěžního kola,
c) po skončení krajského kola zašle:- tajemníkovi příslušné ÚK SCJ výsledkovou listinu všech účastníků s počty dosažených bodů, úplnými adresami škol, kompletně vyplněné a podepsané přihlášky postupujících do ústředního kola, stručné hodnocení krajského kola, počty soutěžících v nižších kolech, případně náměty a doporučení ke zvýšení organizační a obsahové úrovně soutěže,
- kraji do jím stanoveného termínu obsahové vyhodnocení a finanční vypořádání akce v souladu s pravidly hospodaření s finančními prostředky poskytnutými ministerstvem na zabezpečení soutěží na příslušný kalendářní rok a počty soutěžících v nižších kolech, případně náměty a doporučení ke zvýšení organizační a obsahové úrovně soutěže.(9) Úkolem poroty, která je složena nejméně ze dvou členů, je:
a) na základě doporučení v propozicích SCJ stanovit soutěžní úkoly,
b) vyhodnotit výsledky kola, na jejich základě stanovit pořadí soutěžících a vyhlásit výsledky soutěže.
(10) V případě, že krajská komise zjistí, že soutěžící nesplňuje kritéria pro zařazení do soutěže (viz čl. 4 odst. 5), hodnotí jej mimo pořadí.
(11) Soutěžící, kteří se umístili na 1. až 3. místě, obdrží diplom s vyznačením umístění a věcný dar v ceně určené zvláštním právním předpisem. 5) Ostatní soutěžící obdrží diplom za účast.
(12) Organizátor krajského kola archivuje všechny materiály, které se týkají soutěže, včetně účetních dokladů, 6) po dobu 5 let.
Čl. 9
NIDM a ÚK SCJ
(1) Úkolem NIDM je:
a) organizačně připravit, řídit a vyhodnotit ústřední kola SCJ,
b) zajistit distribuci propozic (viz čl. 3 odst. 7) a v případě SJL i distribuci úloh a autorských řešení školních kol obou kategorií krajům,
c) zajistit distribuci úloh a autorských řešení zemských kol SJL organizátorům těchto akcí,
d) zaslat hodnotící zprávu uplynulého ročníku soutěže (viz odst. 7, písm. f) ministerstvu, a to do 15. listopadu příslušného roku,
e) po dobu 5 let archivovat všechny materiály, které se týkají SCJ, včetně účetních dokladů. 6)
(2) Řídícím orgánem SCJ jsou ÚK SCJ.
(3) ÚK SCJ jsou složeny z předsedy a tajemníka. Předsedou je obvykle předseda poroty ústředního kola, tajemníkem je pracovník NIDM.
(4) Předsedy porot ústředních kol SCJ jmenuje ministerstvo na základě návrhu NIDM. Délka funkčního období je zpravidla tříletá. Po uplynutí funkčního období mohou být dosavadní předsedové znovu jmenováni.
(5) Ze závažných důvodů lze ukončit členství v ÚK SCJ před vypršením funkčního období.
(6) ÚK SCJ zasedají nejméně jedenkrát ročně.
(7) Úkolem NIDM a ÚK SCJ je:
a) zabezpečit odbornou náplň SCJ,
b) připravit úkoly pro ústřední kola všech kategorií jednotlivých SCJ (s výjimkou SJL) a stanovit zásady jejich hodnocení,
c) v případě SJL zajistit přípravu úloh a autorských řešení pro obě kategorie a všechna soutěžní kola,
d) na začátku školního roku zpracovat propozice (viz čl. 3 odst. 7) jednotlivých SCJ a případně další podklady pro jednotlivé ročníky SCJ,
e) zpracovat podklady pro přehled soutěží a přehlídek, vyhlašovaných ministerstvem pro následující školní rok, a to do 31. března příslušného roku, 7)
f) na závěr celého ročníku SCJ vyhodnotit jeho průběh a zpracovat hodnotící zprávu, obsahující mj. údaje o počtu účastníků v jednotlivých kolech soutěže,
g) dle možností propagovat SCJ na školách, v hromadných sdělovacích prostředcích, zejména na internetu a v odborném a pedagogickém tisku.
Čl. 10
Ústřední kola SCJ
(1) Organizátorem ústředních kol SCJ je NIDM.
(2) Ústředních kol se s výjimkou SJL zúčastňují vítězové krajských kol. V případě rovnosti bodového zisku soutěžících na prvním místě určí porota k postupu pouze jednoho soutěžícího. Náhradníci se mohou zúčastnit pouze v případě neúčasti vítěze. Zástupce z jednoho kraje nemůže nahradit soutěžící z jiného kraje.
(3) Ústředního kola SJL se zúčastňuje pět nejúspěšnějších soutěžících v každé kategorii ze zemských kol. V případě rovnosti bodového zisku soutěžících na pátém místě určí porota k postupu pouze jednoho soutěžícího.
(4) Tajemník příslušné SCJ oznámí písemně soutěžícím uvedeným v odst. 2 a 3 přesný termín a místo konání ústředního kola, případně další informace důležité pro účast v ústředním kole, a pozve je k účasti alespoň deset dnů před konáním ústředního kola.
(5) NIDM a ÚK SCJ zajistí regulérnost soutěžních kol a určí pro ústřední kola jednotlivých SCJ probíhajícího ročníku SCJ poroty, které:
a) na základě doporučení v propozicích SCJ stanoví soutěžní úkoly (s výjimkou SJL),
b) vyhodnotí výsledky kola, na jejich základě stanoví pořadí soutěžících a vyhlásí výsledky soutěže.(6) V případě, že příslušná ÚK SCJ zjistí, že soutěžící nesplňuje kritéria pro zařazení do soutěže (viz čl. 4 odst. 5), hodnotí jej mimo pořadí.
(7) Soutěžící, kteří se umístili na 1. až 3. místě, obdrží diplom s vyznačením umístění a věcný dar v ceně určené zvláštním právním předpisem. 5) Ostatní soutěžící obdrží diplom za účast.
ČÁST TŘETÍ
Čl. 11
Bezpečnost při soutěži
(1) Dozor nad žáky po dobu dopravy na okresní kola (SJN, SJA), krajská kola (SJN, SJA, SJF, SJŠ a SJR), zemská kola (SJL) a ústřední kola a z těchto akcí zajišťuje vysílající škola, pokud se se zákonným zástupcem žáka nedohodne jinak. V průběhu soutěže přejímá dozor nad žáky organizátor, který určí počátek a konec tohoto dozoru. 8)
(2) Organizátor příslušného soutěžního kola SCJ zajistí pro účastníky v návaznosti na konkrétní podmínky majetkové pojištění proti krádeži.
ČÁST ČTVRTÁ
Čl. 12
Zvláštní ustanovení
Soutěže se mohou zúčastnit i žáci studující v zahraničí na základních školách zřizovaných Ministerstvem zahraničních věcí při diplomatické misi nebo konzulárním úřadu České republiky, jejichž státní příslušností je Česká republika, a to v rámci územní oblasti, která je nejbližší místu studia nebo bydliště žáka. Žákům je v případě jejich účasti v okresních, krajských, příp. ústředních kolech hrazeno jízdné pouze na území České republiky.
ČÁST PÁTÁ
Čl. 13
Závěrečná ustanovení
(1) Zrušuje se organizační řád soutěží v cizích jazycích č.j. 16 626/04-51.
(2) Tento organizační řád nabývá účinnosti dnem 3. 9. 2007.
___________________
1) Včetně odpovídajících ročníků víceletých gymnázií
2) Organizace zemských kol SJL a činnost komisí se řídí pravidly pro organizaci krajských kol a činnost krajských komisí SCJ. Zemskými koly se rozumí kola pro Čechy a Moravu. Členy komisí pověřuje po dohodě s příslušnými krajskými úřady ředitel NIDM.
3) § 2 odst. 2 vyhlášky č. 55/2005 Sb., o podmínkách organizace a financování soutěží a přehlídek v zájmovém vzdělávání
4) § 4 odst. 1 vyhlášky č. 55/2005 Sb.
5) § 6 odst. 2 vyhlášky č. 55/2005 Sb.
6) § 31 odst. 2 písm. b) zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů
7) § 3 odst. 6 vyhlášky č. 55/2005 Sb.
8) § 7 odst. 1 vyhlášky č. 55/2005 Sb.