Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
       Č.j. 32 320/97 30

Změna statutu Medaile Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy

       Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy mění a doplňuje statut Medaile MŠMT
       č.j. 13 344/92 33, publikovaný ve Věstníku MŠMT sešit 3 6/1992, se změnami a doplňky
       pod č.j. 14 346/97 30 a čj. 30 461/97 42,30 tak, že po změnách a doplňcích zní :
       Čl. I
       1. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vydává svou resortní medaili.
       Avers Medaile MŠMT znázorňuje člověka s rozepjatýma rukama, stojícího v úhlu vektorů vycházejících z prvního písmene abecedy a obracejících se vzhůru nad stylizovanou sovou jako symbolem moudrosti. Na opise je zjednodušený latinský název Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy "Ministerium Educationis Rei Publicae Bohemicae". Vnitřní opis je heslem J. A. Komenského: "Quicumque homo natus est hominem agere discat". ("Kdokoliv se narodí jako člověk, nechť se učí jednati jako člověk"). Revers medaile je čtvercová deska se jmény českých a moravských pedagogů a učitelů, v jejichž středu je poprsí J. A. Komenského z profilu. Opis reversu je teze J. A. Komenského: "Omnia sponte fluant: absit violentia rebus." ("Nechť vše plyne podle své vůle a bez násilného působení.") Ve volných segmentech jsou symboly Země, Nebe a Přírody převzaté z Komenského sigmentu. Autorem medaile je akad. sochař Zdeněk Kolářský.
       2. Medaile MŠMT se uděluje jako ocenění významné pedagogické, výchovné, vědecké nebo umělecké práce vykonávané na kterémkoliv místě resortu školství, mládeže a tělovýchovy, za dlouhodobé a vynikající působení při příležitostech životních nebo pracovních jubileí nebo za mimořádně záslužný čin při zajišťování a zlepšování podmínek pro výchovu a vzdělávání v České republice.
       3. Medaile MŠMT se uděluje ve dvou stupních :
       a) stříbrná 1. stupeň,
       b) bronzová 2. stupeň.
       Uděluje se jak osobám, tak i institucím nebo kolektivům v rámci resortu školství, mládeže a tělovýchovy, ale i mimo něj, jestliže jejich oceňovaná zásluha odpovídá kritériím
       podle odstavce 2.
       4. Medaili MŠMT uděluje ministr školství, mládeže a tělovýchovy vždy ke Dni učitelů 28. března a při vhodných příležitostech i mimo něj.
       Čl. II
       1. Návrh na udělení Medaile MŠMT se předkládá ministrovi školství, mládeže a tělovýchovy. Před jeho postoupením ministru školství, mládeže a tělovýchovy je projednán
       na gremiální poradě toho z náměstků ministra, popřípadě vrchního ředitele, do jehož úseku působnosti činnost oceňovaného spadá.
       2. Písemný návrh musí obsahovat :
       a) přesné označení oceňovaného (u osob : jméno, příjmení, tituly, datum narození, adresa bydliště a pracoviště; u institucí jejich název a sídlo s přesnou adresou),
       b) zdůvodnění navrhovaného ocenění.
       3. Po schválení gremiální poradou příslušného náměstka, popřípadě vrchního ředitele, se návrh postupuje ministru školství, mládeže a tělovýchovy.
       4. Návrh na ocenění u příležitosti Dne učitelů 28. března musí být ministrovi postoupen nejpozději do 15. února příslušného kalendářního roku.
       5. O udělení Medaile MŠMT rozhoduje ministr školství, mládeže a tělovýchovy.
       6. Medaili MŠMT vyznamenaným uděluje ministr osobně nebo jím pověřený zástupce.
       7. Udělení Medaile MŠMT se osvědčuje diplomem, který obsahuje označení oceňovaného, důvod ocenění a datum jeho udělení.
       Diplom je opatřen státním znakem České republiky a podpisem ministra.
       8. Udělení Medaile MŠMT se zapisuje do knihy vedené při Medaili MŠMT. Záznam obsahuje tytéž skutečnosti jako diplom. Kniha je uložena v sekretariátu náměstka ministra skupiny vědy a vysokého školství.
       Čl. III
       Medaili MŠMT lze udělit i k uctění památky "in memoriam".
       Čl. IV
       Náklady spojené s udílením Medaile MŠMT hradí Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.
       M i n i s t r :