Pokyn živnostenského odboru ministerstva obchodu a cestovního ruchu České republiky č.j. 55985/92-Ru, který upřesňuje a upravuje pokyn MŠMT ČR k zabezpečení jednotného postupu při povolování a provozování živnostenských činností a k upřesnění kritérií odborné způsobilosti v oblasti tělesné výchovy, sportu a sportovně technických činností v České republice (č.j. 26418/91-501 ze dne 16.12.1991).

       Ministerstvo obchodu a cestovního ruchu České republiky
       Živnostenský odbor
       K aplikaci zákona č. 455/91 Sb., o živnostenském podnikání Č.j. 55985/92-Ru,
       JUDr. Kordač, 25.5.1992
       Tělesná výchova a sport
       Čl. I.
       1.Živnostenské činnosti v oblasti TVS jsou:
       a) ohlašovací živnosti volné zahrnující činnosti související s profesionálním sportem, zejména manažeři (zprostředkování smluvních vztahů),trenéři
       b) ohlašovací živnosti vázané, které jsou stanoveny přílohou č. 2 (sk.214) živnostenského zákona, jednou z podmínek pro vydání živnostenského listu je osvědčení o odborné způsobilosti, jehož výklad a platnost je uvedená v čl. V. této metodiky
       c) živnosti koncesované, které jsou stanoveny v příloze č. 3 (sk. 302, 314) živnostenského zákona.
       2. Činnost, kdy sportovec veřejně prezentuje svůj výlučný sportovní výkon, a to vždy ve spojení a za pomoci sportovních výkonů partnerů a spoluhráčů (kolektivní sporty) není živností podle zákona č. 455/1991 Sb., neboť zde není naplněno ustanovení § 2 cit.zákona, např. podmínka samostatnosti, ale také činnost není provozována vlastním jménem a na vlastní odpovědnost. S největší určitostí v těchto případech půjde o nesplnění pojmového znaku samostatnosti v provozování činnosti, ale rovněž zde zcela zřejmě nejsou splněny další znaky živností, a to provozování činnosti vlastním jménem a na vlastní odpovědnost.
       3. Pokud se dotýká individuálních sportů, pak takováto činnost nebude živností v případech, kdy je provozována jménem klubu či jiné sportovní organizace. Tedy v případech, kdy sportovec provozuje svou činnost jako člen klubu, nejsou tak splněny podmínky provozování činnosti vlastním jménem a na vlastní odpovědnost.
       4. Činnosti předškolních zařízení, škol a školských zařízení souvisejících s pořádáním tělovýchovných škol a kurzů, pokud jejich účastníky jsou předškolní mládež, žáci a studenti, jakož i provozování tělovýchovných a ubytovacích zařízení, nejsou živnostmi v případě, že zde nedochází k naplnění ustanovení § 2 zákona č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání.
       5. Činnosti, které jsou zákonem č. 455/1991 Sb.,o živnostenském podnikání (příloha č.2) skup. 214) označeny jako živnosti ohlašovací vázané v oblasti tělovýchovy a sportu (dále jen TVS) a to:
       a) masérské služby
       b) provozování veřejných tělovýchovných škol,pořádání kurzů pro cvičitele, trenéry a rozhodčí, pořádání tělovýchovných kurzů a činnost sportovních instruktorů
       c) provozování tělovýchovných zařízení a zařízení sloužících regeneraci a rekondici se nepovažují za živnosti, jsou-li jejich provozovatelem nebo pořadatelem občanská sdružení (zákon č. 83/1990 Sb.),u nichž jsou tyto činnosti plněním jejich hlavních úkolů v oblasti TVS podle registrovaných stanov, pokud zde není naplněno ustanovení § 2 zákona č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání.
       Čl. II
       Právnické a fyzické osoby hodlají provozovat tělovýchovné školy či kurzy, jejichž obsahem je výcvik a nácvik obrany před útokem na lidské tělo nebo jeho části (včetně používání pomůcek činících obranu a útok účinnější)musí ohlásit příslušnou živnost (je-li naplněno ustanovení § 2 ŽZ) a doložit ji průkazy všeobecné a zvláštní způsobilosti. Dotýká se přílohy č. 2 ŽZ.
       Čl. III
       Vzdělávací zařízení
       1. Vzdělávacími zařízeními pro oblast TVS jsou:
       a) vysoké školy TV směru (1)
       - fakulta tělesné kultury UP Olomouc
       - fakulty pedagogické s aprobací tělesná výchova
       b) pro obor sportovních masáží (masérské služby) jsou to též střední zdravotnické školy a lékařské fakulty
       c) další vzdělávací zařízení zřizovaná fyzickými i právnickými osobami, která obdrží akreditaci od MŠMT ČR; seznam akreditovaných zařízení je uváděn ve Věstníku MŠMR ČR.
       Čl. IV
       Druhy dokladů o odborné způsobilosti
       1. Diplom a vysvědčení nebo osvědčení o absolvování vysoké nebo střední školy s uvedením specializace.
       2. Osvědčení vydané akreditovaným vzdělávacím zařízením, které musí obsahovat údaje uvedené ve vzoru osvědčení (viz příloha č.1).
       3. Diplomy a vysvědčení o vysokoškolském studiu v zahraničí nostrifikované vysokou školou stejného či obdobného studijního oboru na území ČSFR. Není-li v ČSFR taková škola, o nostrifikaci rozhoduje MŠMT ČR.
       4. Osvědčení o odborném studiu v zahraničí nostrifikované MŠMT ČR.
       5. Průkazy trenérů a cvičitelů I.a II.třídy vydané podle směrnice ÚV ČSTV č. 7/1983 o jednotné kvalifikaci tělovýchovných kádrů (dále jen JKTK). Osvědčení vydaná občanskými sdruženími absolventům tělovýchovných škol a kurzů nejsou průkazem či osvědčením odborné způsobilosti podle zákona č. 455/1991
       Sb., a nezakládají národ na výkon živnosti.(2)
       Čl. V
       1. Osvědčení vydaná školami uvedenými v čl. IV. bod 1. a 3. této metodiky jsou platná bez omezení.
       2. Osvědčení vydané akreditovaným zařízením uvedeným v čl.IV.bod 2. této metodiky platí nejdéle 5 let. Po uplynutí této doby musí držitel osvědčení absolvovat doškolení v některém z akreditovaných zařízení s příslušnou specializací.
       3. Pro absolventy zahraničního odborného tělovýchovného studia (s výjimkou vysokoškolského) stanoví podle platnosti osvědčení MŠMT ČR při nostrifikaci.
       4. Průkazy trenérů a cvičitelů vydaní podle bývalé JKTK pozbydou své platnosti nejpozději k 31.12.1994.
       Čl. VI.
       1. Nově vydaná osvědčení o odborné kvalifikaci mohou používat stejná označení (trenér,cvičitel,rozhodčí, značkař, instruktor, lektor, učitel apod.), která byla dříve používána v JKTK, musí však obsahovat vymezení oboru činnosti a č.j. akreditační komise MŠMT ČR.
       2. V případech nejasnosti a sporu rozhoduje akreditační komise MŠMT ČR na základě stanoviska odborné komise. Akreditační komise vykonává též kontrolní činnost prostřednictvím expertů.
       Tato metodika byla zpracována za účasti ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky a Pražské tělovýchovné unie.
       Příloha 1
       Vzor osvědčení
       Název vzdělávacího zařízení, vydávajícího osvědčení
       Osvědčení
       Číslo:
       Jméno................................................Den, měsíc, a rok narození..........................
       Absolvoval (a)......................................v rozsahu.................hodin v době...............
       Osvědčení opravňuje držitele k této činnosti: do................... (doba platnosti nejdéle 5 let)
       Pověření k vydání dokladu o kvalifikaci s celostátní platností uděleno MŠMT ČR dne......... pod čj..................
       V ...............dne.................
       předseda zkušební komise statutární zástupce
        vzdělávacího zařízení
       I:S.
       vzdělávacího zařízení
       Informace k přímému výkonu podnikatelské činnosti v oblasti TVS
       1. Na provozování TVS činností, bez ohledu na to, zda jsou provozovány na základě živnostenského oprávnění se vztahují obecně závazné právní předpisy, upravující ochranu zdraví a života, bezpečnosti, protiúrazové ochrany, hygieny, jde-li o sportovní odvětví s existencí příslušné mezinárodní sportovní federace, též její sportovně technické předpisy a pravidla.
       2. Při provozování živnostenské činnosti v oblasti TVS je zakázáno, podávat léky a preparáty a používat metod, které jsou charakterizovány jako dopingové a jsou uvedeny v seznamu ministerstva zdravotnictví České republiky (dále jen MZ ČR) a Mezinárodního olympijského výboru. Každý pozorovatel, který se v rámci svých služeb, nebo doplňkové činnosti zabývá výživou, je povinen se s tímto seznamem zakázaných látek, preparátů a metod seznámit. Při obchodní činnosti a dovozu všech podpůrných látek včetně látek vitaminosních, jejich prodeji a podávání je nutný souhlas MZ ČR a jejich registrace V ČR. Tento princip je povinen dodržet i u látek, které z důvodu inovace farmaceutické výroby nejsou na uvedeném seznamu a u kterých (do doby vyjasnění jejich dopingové účinnosti) není jasná jejich kontraindikace pro využití v oblasti TVS.