2019 č. j. 8548/2019 - 1 Organizační řád soutěží a přehlídek žáků základních uměleckých škol

        
Organizační řád soutěží a přehlídek žáků základních uměleckých škol, Č. j.: MSMT-8548/2019-1

        
       Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (dále jen „ministerstvo“) v souladu s § 3 odst. 5 vyhlášky č. 55/2005 Sb., o podmínkách organizace a financování soutěží a přehlídek v zájmovém vzdělávání, vydává tento Organizační řád soutěží a přehlídek žáků základních uměleckých škol.
       Část první
       Základní ustanovení

       Čl. 1
       Cíl soutěží a přehlídek
       1. Cílem soutěží a přehlídek (dále jen „soutěže“) určených pro žáky základních uměleckých škol (dále jen „ZUŠ“) je: a) podpora žáků k tvořivé činnosti, rozvoji jejich dlouhodobého, soustavného a komplexního studia, b) vyhledávání žáků s vynikajícími vzdělávacími výsledky, c) možnost porovnávání výsledků studia a výměna zkušeností, kontaktů a informací na okresní, krajské i celostátní úrovni.
       2. Soutěže vytvářejí pro žáky motivující prostředí, umožňující sebereflexi a napomáhají růstu uměleckých a pedagogických osobností.
       Čl. 2
       Charakter soutěží a přehlídek
       1. Soutěže vycházejí z Rámcového vzdělávacího programu pro základní umělecké vzdělávání (dále jen „RVP ZUV“) a zohledňují obsah a zaměření výuky jednotlivých oborů. Účast žáka i učitele v jednotlivých kolech soutěže i při dalších souvisejících akcích (koncerty vítězů, přehlídky vítězných prací a jevištních či literárních uměleckých projevů) se považuje za součást výchovně vzdělávací práce.
       2. Soutěže se konají každoročně formou postupových kol, kterými jsou školní, okresní, krajská a ústřední kola. Všechna postupová kola jsou veřejná. Oborová a nástrojová skladba soutěží a přehlídek ZUŠ je samostatnou přílohou Organizačního řádu (příloha č. 1).
       3. Soutěžní podmínky, počty soutěžních kol, celkovou organizaci pro příslušný školní rok připravují příslušné republikové sekce Umělecké rady základních uměleckých škol České republiky (dále jen „Umělecká rada ZUŠ ČR“).
       4. Soutěžní podmínky jsou závazné pro všechny účastníky.
       Čl. 3
       Podmínky účasti v soutěžích a přehlídkách
       1. Účast žáka v soutěžích je dobrovolná a je ponechána na zodpovědnosti pedagoga, ředitele, případně umělecké rady školy.
       2. V rámci daného uměleckého oboru vzdělávání v ZUŠ se nemohou soutěže zúčastnit studenti a absolventi středních i vysokých uměleckých škol.
       3. Pedagogové ZUŠ se mohou do soutěží hudebního oboru zapojit pouze jako korepetitoři sólových vystoupení, dirigenti a sbormistři, do přehlídek výtvarného oboru jako autoři konceptu výtvarné řady nebo projektu, do přehlídek tanečního oboru jako choreografové, korepetitoři, do přehlídek literárně dramatického oboru jako zvukaři, osvětlovači, hudební doprovod nebo hlasy ze zákulisí či z nahrávky, režiséři, scénografové, autoři návrhu instalace.
       4. Soutěžní repertoár, rozsah a podobu předložených uměleckých výtvorů není možné v průběhu soutěže měnit.
       5. Pokud žák studuje stejné studijní zaměření ve více ZUŠ, může být do soutěže v sólovém (individuálním) projevu přihlášen pouze jednou.
       Čl. 4
       Vyhlašovatel a organizátoři soutěží
       1. Tyto soutěže ministerstvo vyhlašuje jako jediný vyhlašovatel (dle § 3 odst. 1 vyhlášky č. 55/2005 Sb., o podmínkách organizace a financování soutěží a přehlídek v zájmovém vzdělávání) a jsou označovány jako soutěže typu A. 2. Ministerstvo poskytuje finanční prostředky organizátorům soutěží - krajským úřadům a právnickým osobám vykonávajícím činnost školy, na finanční zabezpečení soutěží podle § 4 vyhlášky č. 55/2005 Sb., na příslušný kalendářní rok.
       3. Garanty jednotlivých soutěžních kol jsou ředitelé základních uměleckých škol pověřených jejich organizací a předsedové sekcí uměleckých rad na příslušné úrovni.
       Čl. 5
       Činnost sekcí uměleckých rad ZUŠ
       1. Jednotlivé sekce uměleckých rad ZUŠ a jejich předsedové zodpovídají za:
       a) vypracování propozic - soutěžních podmínek (počet soutěžních kol a kategorií, časové limity, repertoár nebo tematické zadání) pro následující školní rok a jejich předání předsedovi Ústřední umělecké rady (dále jen ÚUR) ZUŠ ČR, který je zkompletuje a předá pracovníkům ministerstva do 31. května, a dále za určení postupového klíče do ústředních kol soutěží -
předsedové sekcí ÚUR,
       b) stanovení způsobu hodnocení soutěže. Toto hodnocení nesmí být v rozporu se zásadami uvedenými v Manuálu hodnocení, který je samostatnou přílohou Organizačního řádu (příloha č. 2) - předsedové sekcí ÚUR,
       c) sestavení odborných porot pro okresní, krajská a ústřední kola do 30. listopadu příslušného školního roku - předsedové sekcí okresních uměleckých rad, krajských uměleckých rad a Ústřední umělecké rady (dále jen sekcí OUR, KUR, ÚUR),
       d) stanovení termínů krajských kol do 30. září školního roku - předsedové sekcí a předseda KUR,
       e) formulování připomínek a podnětů ke zlepšování průběhu soutěží a přehlídek a vypracování závěrečného hodnocení aktuálního ročníku předsedou odborné poroty nejpozději k 30. listopadu kalendářního roku - předsedové sekcí ÚUR, KUR,
       f) Ústřední umělecká rada ZUŠ ČR doporučí vždy do 15. března ministerstvu seznam žadatelů projektu o zařazení do programu na následující školní rok,
       g) zpracované připomínky, podněty a hodnocení z ústředních kol budou předány organizátorům ústředních kol jako přílohy k celkovým zprávám o průběhu ÚK.
       2. Působení v sekcích uměleckých rad na všech stupních (OUR, KUR, ÚUR) a pravidelné organizační a odborné zajišťování soutěží jsou považovány podle stanov spolku Umělecká rada ZUŠ ČR za pedagogicky a společensky významné aktivity pedagogů. Vedení školy vytvoří pro jejich činnost optimální podmínky.
       Část druhá
       Čl. 6 Organizace a průběh soutěží
       1. Soutěže a přehlídky jednotlivých oborů ZUŠ jsou zpravidla čtyřkolové: školní, okresní, krajské a ústřední. Konkrétní podmínky jsou uvedeny ve Vyhlášení propozic soutěží ZUŠ pro daný školní rok. Soutěž probíhá v kategoriích podle věku žáků. Kategorie pro kolektivy jsou stanoveny podle průměrného věku žáků nebo podle věkové hranice vymezené sekcemi Umělecké rady ZUŠ ČR v propozicích soutěží.
       2. Při stanovení termínů jednotlivých soutěžních kol může organizátor soutěže po dohodě s předsedou příslušné sekce KUR nebo ÚUR přihlédnout i k dalším soutěžím organizovaným jinými subjekty.
       3. Za řádné vyplnění přihlášek soutěžících žáků, kolektivů žáků, výtvarných nebo literárních prací v systému Elektronická organizace soutěží žáků ZUŠ zodpovídá ředitel vysílající školy. Údaje jsou shromažďovány v souladu se zásadami GDPR a vyhláškou č. 55/2005 Sb. o podmínkách organizace a financování soutěží a přehlídek v zájmovém vzdělávání. 4. Za organizaci a hladký průběh soutěží, včetně včasného odeslání elektronických přihlášek postupujících žáků, souborů, kolektivů, skladeb, výtvarných kolekcí nebo literárních prací navržených k postupu do vyšších kol soutěží organizátorovi dalšího postupového kola v odpovídající kvalitě a v souladu se soutěžními podmínkami zodpovídají předsedové příslušných okresních, krajských a republikových sekcí Umělecké rady ZUŠ ČR a organizátoři příslušného kola soutěže.
       5. V případě nedodržení některé z podmínek obsažených ve Vyhlášení propozic soutěží nebo v Organizačním řádu, může být žák nebo soubor rozhodnutím odborné poroty ze soutěže vyloučen. O případném vyřazení ze soutěže by měl být soutěžící informován ještě před zahájením příslušného kola soutěže.
       6. Pokud má účastník soutěže vážné výhrady k regulérnosti jejího průběhu, má právo se odvolat u předsedy příslušné odborné poroty. Sporné problémy řeší předseda poroty ve spolupráci s předsedou sekce KUR nebo ÚUR.
       7. Součástí ústředního kola může být rozborový a hodnotící seminář pro pedagogy za účasti členů poroty a předsedy sekce ÚUR. Všechna soutěžní vystoupení, výstavy i koncerty vítězů jsou přístupná veřejnosti.
       8. Úspěšní soutěžící ústředního kola se představí na vystoupení vítězů s programem, který s ohledem na celkovou dramaturgii stanoví odborná porota. Ústřední kolo výtvarného oboru je zakončeno výstavou nejúspěšnějších prací.
       9. Organizátor krajského nebo ústředního kola soutěže může pro podporu a rozvoj metodiky a pedagogiky pořídit zvukový nebo obrazový záznam soutěže, případně vydat sborník oceněných prací, s čímž jsou všichni účastnící soutěží srozuměni.
       10. Organizátor ústředního kola předá vyhlašovateli soutěže přehled všech soutěžících, výsledkovou listinu a hodnotící zprávu předsedy poroty.
       Čl. 7
       Odborná porota
       1. Soutěžní vystoupení, skladby, výtvarné a slovesné práce žáků hodnotí odborná porota. Způsob hodnocení zveřejňuje v propozicích soutěží příslušná republiková sekce Umělecké rady ZUŠ ČR.
       2. Porotu zpravidla tvoří pedagogové ZUŠ, konzervatoří, středních nebo vysokých uměleckých škol a výkonní umělci. Složení poroty lze v průběhu soutěžního kola měnit jen ve zcela výjimečných případech. Účast v porotě je považována za činnost pedagogicky významnou, neboť při rozhodování soutěže nebo přehlídky musí každý porotce prokázat své odborné kvality a současně respektovat základní principy etiky a mravnosti.
       3. Je-li členem poroty pedagog ZUŠ, může hodnotit výkony vlastních žáků pouze ve školním kole. Na úrovni okresního (regionálního) kola může hodnotit žáky školy, ve které pedagogicky působí, vyjma svých žáků. V krajském a ústředním kole však nesmí hodnotit výkony žáků ze škol, ve kterých pedagogicky působí.
       4. Práci poroty řídí její předseda, který informuje soutěžící a veřejnost o rozhodnutí poroty.
       5. Organizátor soutěže určí tajemníka poroty. Tajemník nemá právo hodnotit soutěžní výkony, náplň jeho práce má organizační charakter. Dbá na dodržování Organizačního řádu a stanovených podmínek.
       6. Členové poroty jsou organizátorem soutěže seznámeni s ustanoveními Organizačního řádu a propozicemi soutěží, jsou povinni se jimi řídit. Porota zodpovídá za dodržení soutěžních podmínek platných pro příslušný školní rok a garantuje plnou objektivitu hodnocení a regulérnost průběhu soutěže. Rozhodnutí poroty je konečné a neměnné.
       7. Soutěžní vystoupení může probíhat pouze za přítomnosti všech členů poroty.
       8. Při hodnocení soutěže bodováním probíhá diskuse poroty až po odevzdání bodovacích lístků. V případě, že se porota rozhodne pro opačný postup, zodpovídá předseda poroty za zajištění zásad nestranné a vyvážené diskuse s respektem k názoru každého porotce.
       9. Ve výsledkových listinách v případě bodového hodnocení jsou zveřejněny bodové průměry hodnocení jednotlivých soutěžících. Rozhodnutí o zveřejnění bodování jednotlivých členů poroty je v kompetenci předsedy příslušné sekce umělecké rady, který s tímto rozhodnutím seznámí porotce před zahájením soutěže.
       10. Jednání poroty jsou neveřejná, výstupem jsou pouze výsledky a protokol. Mohou se ho zúčastnit pouze tajemník poroty, ředitel pořádající školy, zástupce vyhlašovatele soutěže, předseda příslušné sekce KUR nebo ÚUR a inspektoři České školní inspekce (dále jen „ČŠI“), avšak bez práva zasahovat do rozhodování poroty. Porotci i další přítomné osoby jsou povinni zachovávat o průběhu jednání mlčenlivost.
       11. Určení postupového klíče do krajských a ústředních kol je v kompetenci oborových nebo nástrojových sekcí KUR nebo ÚUR. Důležitým faktorem pro určení počtu postupujících do ústředního kola může být např. koeficient vycházející z počtu soutěžících v jednotlivých okresních a krajských kolech.
       Čl. 8
       Postup při vyřizování stížností 1. Řešení stížností na regulérní průběh soutěží na úrovni okresních a krajských kol je plně v kompetenci KUR. Za vyřešení zodpovídá předseda příslušné nástrojové nebo oborové sekce ve spolupráci s předsedou odborné poroty a předsedou KUR. 2. Řešení podobných stížností na úrovni ústředních kol soutěží je plně v kompetenci předsedů republikových sekcí Umělecké rady ZUŠ ČR ve spolupráci s předsedou ÚUR ZUŠ.
       3. Pracovníci ministerstva a ČŠI mohou být přizváni k řešení konkrétní stížnosti podle potřeby předsedou Umělecké rady ZUŠ ČR.

       Část třetí
       Čl. 9
       Bezpečnost a hygiena práce při soutěžích
       Při činnosti, která souvisí s účastí žáků v soutěži, je nutné důsledně dodržovat všechna všeobecně platná bezpečnostní a hygienická opatření při práci s dětmi včetně pokynů stanovených organizátorem soutěže.
       Čl. 10
       Závěrečné ustanovení
       Organizační řád soutěží a přehlídek žáků základních uměleckých škol nabývá účinnosti dnem 10. 6. 2019. Tímto dnem zároveň pozbývá platnost Organizační řád soutěží a přehlídek žáků základních uměleckých škol ze dne 3. 10. 2014, č. j. MSMT-35702/2014.
        
       V Praze dne 20. května 2019
       Mgr. Jaroslav Faltýn v. r.
       ředitel odboru předškolního, základního, základního uměleckého a speciálního vzdělávání
        
        

       Příloha č. 1 Organizačního řádu soutěží a přehlídek žáků základních uměleckých škol

        Skladba soutěží ZUŠ ve tříletém cyklu platná od 1. 9. 2012

       1. soutěžní rok

       Hra na elektronické klávesové nástroje

       Hra na akordeon (vč. souborové hry)

       Skladba

       Komorní hra s převahou smyčcových nástrojů

       Komorní hra s převahou dechových nástrojů

       Soutěžní přehlídka pěveckých sborů

       Literárně dramatický obor: Kolektivní projev

       2. soutěžní rok

       Hra na klavír

       Hra na smyčcové nástroje

       Hra na kytaru (vč. souborové hry)

       Dechové orchestry

       Taneční a jazzové orchestry

       Výtvarný obor

       Literárně dramatický obor: Sólový a slovesný projev

       3. soutěžní rok

       Hra na dechové nástroje

       Hra na bicí nástroje - sólová a souborová hra

       Sólový a komorní zpěv

       Hra na lidové nástroje + soubory

       Hra smyčcových souborů a orchestrů

       Taneční obor


        
        
       Příloha č. 2 Organizačního řádu soutěží a přehlídek žáků základních uměleckých škol
        

       Úprava 2018
       Manuál hodnocení soutěží a přehlídek žáků ZUŠ
       Tento manuál je přílohou k Organizačnímu řádu soutěží a přehlídek žáku základních uměleckých škol ČR a může být podle potřeby aktualizován.
       A. Společná ustanovení
       1. Soutěžní vystoupení a výtvarné práce žáků hodnotí zpravidla 5 - 7 členná odborná porota.
       2. Složení porot a počet členů poroty pro jednotlivá soutěžní kola stanovuje příslušná sekce OUR, KUR nebo ÚUR, od krajského kola je porota zpravidla 5 - 7 členná. V okresním (regionálním) a krajském kole soutěže je pak tato porota jmenována ředitelem pořádající školy, v ústředním kole ministerstvem.
       (Pozn.: Za sestavení poroty zodpovídají předsedové sekcí OUR, KUR, ÚUR)
       3. Úkolem poroty je vyslechnout, posoudit a ocenit výkony všech soutěžících, a to v rozsahu stanoveném podmínkami ve Vyhlášení soutěží. Do vlastního průběhu soutěžních vystoupení, s výjimkou ustanovení Organizačního řádu soutěží a přehlídek čl. 6, odst. 5, přímo nezasahuje.
       4. Je nepřípustné, aby porotce ovlivňoval v průběhu soutěžního vystoupení, před odevzdáním bodů, nebo při hodnocení, jakýmkoliv způsobem ostatní porotce.
       5. Pokud to není nezbytně nutné, není do poroty navrhován pedagog, který má v soutěži své žáky. Lze přesně definovat v podmínkách jednotlivých soutěží a přehlídek. V opačném případě tento porotce
       může hodnotit výkony vlastních žáků pouze ve školním kole. Na úrovní okresního (regionálního) kola může hodnotit žáky školy, ve které pedagogicky působí, vyjma svých žáků. V krajském a ústředním kole však nesmí hodnotit výkony žáků ze škol, ve kterých pedagogicky působí. Porotce dále nemůže hodnotit své příbuzné. Za dodržování těchto zásad odpovídá tajemník poroty, který před zahájením soutěže zkontroluje, zda jsou všechny relevantní údaje k osobě porotce správně zadány do Elektronické organizace soutěží žáků ZUŠ (dále jen „EOS ZUŠ“).
       6. Po ukončení ústředního kola soutěže nebo přehlídky vypracuje předseda poroty ve spolupráci s předsedou sekce ÚUR ZUŠ krátké zhodnocení soutěže jako podklad pro zlepšení práce jednotlivého oboru, které bude vloženo do EOS ZUŠ. Organizátor soutěže poskytne odkaz na hodnotící zprávu s výsledkovou listinou vyhlašovateli soutěže, případně médiím a dalším zájemcům.
       B. Hodnocení soutěže bodováním (hudební obor)
       1. Závazná bodovací stupnice pro hodnocení individuálních soutěží hudebního oboru:

1. cena: 21 – 25 bodů
2. cena: 18 – 20,99 bodů
3. cena: 15 – 17,99 bodů
Čestné uznání I. stupně: 13 – 14,99 bodů
Čestné uznání II. stupně: 11 – 12,99 bodů
Diplom za účast: méně než 11 bodů

       Pro postup soutěžícího do dalšího kola je určena hranice nejméně 21 dosažených bodů. Příloha č. 2 Organizačního řádu soutěží a přehlídek žáků základních uměleckých škol
       2. Dělení bodů jednotlivých porotců na poloviny nebo desetiny je nepřípustné.
       3. Bodovací lístky se odevzdají tajemníkovi poroty až po ukončení příslušné kategorie nebo podle dohody poroty. Každý bodovací lístek potvrdí členové poroty svým podpisem. Bodovací lístky se mohou nahradit bodovacími archy pro příslušnou kategorii.
       4. Omylem napsané body může porotce škrtnout, napsat nové body s poznámkou „opraveno“, avšak pouze před odevzdáním bodovacího lístku. Dodatečné opravy po odevzdání lístku porotcem jsou možné jen s vědomím všech členů poroty a po diskusi (viz dále).
       5. Porotce má právo po skončení jedné kategorie ověřit si správnost svých bodů v celkovém přehledu bodování.
       6. Tajemník poroty je povinen upozornit předsedu poroty, jestliže se bodování jednotlivých porotců liší o více jak 5 bodů. Dotyčný porotce je povinen své bodování zdůvodnit. V případě neuspokojivého vysvětlení může porota svým rozhodnutím jeho body anulovat nebo upravené body znovu započítat do průměrné známky.
       7. V případě sedmičlenné poroty se kvůli dosažení průměrné střední hodnoty výsledku škrtají nejvyšší a nejnižší body. Součet získaných bodů se dělí počtem bodujících porotců, dosažený průměr bodů se vypočítává na dvě desetinná místa. Porota může pověřit dva své členy, aby ověřili správnost propočtu bodových průměrů.
       8
. Tajemník poroty zapisuje získané body do souhrnné tabulky v EOS ZUŠ, a předává přehled vypočítaných bodových průměrů + umístění předsedovi poroty jako podklad pro diskusi.
       9. Teprve na základě diskuse o bodových průměrech porota rozhodne po ukončení každé kategorie o umístění a udělení cen. V případě rovnosti hlasů je rozhodující hlas předsedy. Porota dále určí skladby a jejich pořadí pro koncert vítězů, předseda poroty podepíše výsledkovou listinu soutěže, kterou pořadatel vyvěsí na viditelném místě.
       10. Porota může udělit 1., 2. nebo 3. cenu i čestné uznání jednomu i více soutěžícím v jednotlivé kategorii. Nedosahuje-li výkon žádoucí úrovně a soutěžící nezíská potřebné hodnocení, nemusí porota stanovit umístění nebo udělit cenu
       11. Porota rovněž může vyhlásit absolutního vítěze krajského nebo ústředního kola. Za další pozoruhodné výkony může být uděleno čestné uznání nebo jiná zvláštní ocenění učitelům, korepetitorům nebo školám.
       C. Pásmové hodnocení
       1. Pro kolektivní výkony hudebního oboru, skladbu a soutěžní přehlídky literárně dramatického, tanečního a výtvarného oboru lze použít hodnocení v tzv. pásmech. Ve všech postupových kolech se pro hodnocení používají pásma (zlaté, stříbrné a bronzové) a určí se postup do dalšího kola. Zlaté pásmo může být s postupem nebo bez postupu. Porota může kromě přímého postupu do dalších kol také udělit návrh na postup a zvláštní ocenění.
       2. Vzhledem k výkaznictví výsledků soutěže v programech MŠMT (např. EXCELENCE) je vhodné přiřadit i pásmovému hodnocení konkrétní bodovou hodnotu, která odpovídá bodovací stupnici hudebního oboru.
       V tom případě je bodové ohodnocení jednotlivých pásem toto:

Zlaté pásmo: 21 – 25 bodů
Stříbrné pásmo: 18 – 20,99 bodů
Bronzové pásmo: 15 – 17,99 bodů
Diplom za účast: méně než 15 bodů


        
       V Praze dne 13. 3. 2019 Aleš Chalupský, předseda spolku Umělecká rada ZUŠ ČR